w

Stawki za zbiór truskawek

Zbiory truskawek w pełni a pracowników brak – ten scenariusz powtarza się już od kilku lat. Niektórzy plantatorzy, aby zachęcić pracowników do zbiorów u siebie, potrafią zapłacić nawet 3-3,50 zł za zerwaną łubiankę truskawek, co z ekonomicznego punktu widzenia, jest mało opłacalne przy produkcji.

Kwoty jakie płacą producenci z różnych regionów, pracownikom za zbiór, różnią się niewiele od siebie. Często wyznacznikiem ile otrzymuje pracownik za zbiór, jest to czy ma zapewnione wyżywienie i nocleg w gospodarstwie.

W większości regionów jednak stawka wynosi 2 złote za zerwaną łubiankę.

Jeden z plantatorów z Wielkopolski poinformował nasz portal, iż za zbiór truskawek płaci pracownikom 13 zł/h oraz zapewnia wyżywienie i nocleg. Rolnik przekazał informację, iż zatrudnia na swoim gospodarstwie kilku Ukraińców do kilku różnych prac. Ukraińcy wiedząc, że można więcej zarobić przy zbiorze truskawki, nie chcieli wykonywać innych prac a więc gospodarz podjął decyzję, o jednakowej stawce godzinowej dla wszystkich.

Na ten moment na rynkach hurtowych truskawki są sprzedawane w cenach od 7 do 10 złotych za łubiankę.

Producenci dzielą się na tych którzy chcą szybko zerwać truskawki i są skłonni zapłacić 3 złote od łubianki i na tych, którzy liczą swój wynik finansowy i nie spieszą się ze zbiorem.

Zobacz jakie stawki za zbiór były na początku sezonu:

Burzliwa dyskusja na temat: Ile płacić rwaczom za zbiór truskawek.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiór czereśni – jakie stawki dla pracowników?

Brak dodatkowych środków na ubezpieczenia upraw