w

Zaniechanie sprzedaży spadów za grosze. „Zbiedniejcie tak bardzo jak zostanie to pod drzewem…?”

Na grupie Facebook „Sadownictwo-doradztwo” pojawił się wpis sadownika:

To jakiś żart z tym gadaniem o przemyśle w kółko, powiedzmy że porządny sadownik ma z 5 % przemysłu, przecież w skali całego zarobku to nie jest dużo. Zbiedniejcie tak bardzo jak zostanie to pod drzewem, chyba nie? Gwarantuje że zwróciłoby się to w ten czas w cenie deseru, który przez zaniechanie sprzedaży spadów za grosze miałby lepsza cenę !!!

Pod wpisem rozwinęła się dyskusja między sadownikami o oddziaływaniu ceny przemysłu na cenę jabłek deserowych. Sadownicy komentują:

  • Żartem jest to że w naszym kraju cenę jabłka deserowego reguluje cena odpadu. Chore, prawda? A jednak tak jest.

  • Wcale nie żart z tym gadaniem o przemyśle. Z uwagi na brak rynków zbytu corocznie na przemysł będzie trafiała znaczna ilość jabłek deserowych, bez znaczenia na ich dobrą jakość. Już mijający sezon to pokazal.

  • To jabłko z komór też trzeba było wysypać do rowu żeby nie psuć ceny na przyszły rok.

  • To są sporadyczne przypadki losowe. Jak ktoś niestety miał jeśli może powinien się wstrzymać jak najdłużej ze sprzedażą żeby od razu nie psuć ceny.

  • Każdy powiedział to co wiedział, wszyscy zgadzają się ze sobą a będzie nadal tak jak jest… To nie my ustalamy ceny owoców tylko przetwórnie i grupy. My jesteśmy parobkami. W tym sezonie znów dadzą nam taka cene byśmy za dużo nie zarobili i nie zdechli z głodu ale dołożyli. Moim zdaniem w tym roku bardzo dużo sadowników którzy sparzyli się po sezonie przechowalniczym będzie chciało opchnąć jabłko na jesieni. Więc przy większej podaży cena znow jebnie. Obserwujcie pirosa. Zbiór trwa niecałe 2 tygodnie, a już Bronisze full, by sprzedać trzeba się prosić, a grupy płacą 1 zł za kg od 7. Więc jeśli nikt go nie przetrzyma że 3 tygodnie cena szybko poleci. Tylko bądź mądry i pisz wiersze, by sadownik który dołożył za prąd do chłodni chciał teraz ładować się w koszty na przechowywanie pirosa przy tak nie pewnej cenie?

Wszystkie komentarze dostępne na grupie. Zapraszamy do udziału w dyskusji.

Każdy z sadowników produkuje mimowolnie przemysł. Na przemysł skalda się jabłko z przerywki,  odrzut z przechowalni, jabłka uszkodzone przez grad, odsort podczas szykowania. Czy sadownicy produkują tylko 5% przemysłu? – To wszystko zależy od zbyt wielu czynników. Natomiast „produkcja” przemysłu w gospodarstwie może wynosić do 5% do nawet 25%. Oczywiście są także gospodarstwa gdzie po gradzie można mieć 100% przemysłu ale to sytuacje ekstremalne wykraczające po za „przykładowy, standardowy sad”.

Napewno warto pochylić się nad wpisem na grupie Facebook, i zastanowić czy warto sprzedawać jabłka z przerywki drzew.

Jabłka z przerywki – czy cena zadawalająca sadowników?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Świadczenie emerytalne dla rolników musi być z urzędu podwyższone do kwoty najniższej emerytury pracowniczej!

Jabłka z przerywki – jaka cena?