w

Włosi zostaną bez owoców?! To, co zostało uratowane po ostatniej fali mrozów 18-20 marca, przepadło!

Mróz w połowie marca, który spowodował szkody przede wszystkim w owocach pestkowych w Emilii-Romanii, Wenecji Euganejskiej i Toskanii, znowu wrócił. Całe Włochy od początku tygodnia znów musiały zmierzyć się z zimowym mrozem, śniegiem a nawet gradem. Do jutra rano (piątek 9 kwietnia), zgodnie z najnowszymi prognozami pogody, w przypadku włoskich owoców i warzyw ryzyko przymrozków pozostaje bardzo wysokie.

Już dziś można z całą pewnością powiedzieć, że ta druga fala mrozów nie będzie dobra dla owoców w całej Europie, ponieważ mróz dotyka cały kontynent, od Hiszpanii po Francję, przechodząc przez Niemcy i Belgię.

– komentuje Italiafruit News Francesca Aldegheri, przedstawiciel rady Confagricoltura Verona ds. Sektora owocowego. Kontynuuje:

Skupiając uwagę na regionie Veneto, spadki w ciągu ostatnich kilku wynosiły poniżej zera na mniej więcej wszystkich terytoriach. Na ocenę nowych szkód będziemy musieli poczekać przynajmniej w ten weekend. Teraz nie jest to możliwe. Jednak istnieje wiele obaw nie tylko o morele, brzoskwinie i nektarynki, ale także o kiwi, które mają teraz pąki kwiatowe oraz o jabłka i wiśnie. 

Adriano Favazza, prezes sektora owocowo-warzywnego Confagricoltura Padova dodaje:

Martwimy się przedłużającymi się mrozami od wieczora do rana. Wiśnie kwitną w pełnym rozkwicie, ale kwitną też jabłonie i grusze… W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy późne przymrozki, przy czym dodatkowo zimy są łagodne. Konsekwencją jest to, że zakwity są wcześnie i przy tych mrozach kwiaty spalają się, a w konsekwencji plony są zmniejszone lub nawet zerowane. Jednak nawet bez najpoważniejszych konsekwencji utraty owoców stres termiczny u roślin jest nadal szkodliwy, ponieważ prowadzi do mniejszych rozmiarów owoców .

Nawet w Emilii-Romanii, dzień po dniu, liczba szkód rośnie. Na obszarach przeznaczonych do uprawy owoców, takich jak Lugo, Bagnacavallo, Russi, Faenza i Imola, temperatura termometru w ostatnich nocy ponownie spadła między minus 2,5 a minus 4,5 stopnia Celsjusza.

To, co zostało uratowane po ostatniej fali mrozów 18-20 marca, przepadło. 

Wiosenne przymrozki tych nocy zagrażają winnicom i drzewom owocowym w pełnym rozkwicie.

– Słowa autorstwa Antenore Cervi, prezesa Cia R.

źródło: italiafruit.net

Kwitnące sady pokryte śniegiem! Anomalia pogodowe nawiedzają Europę! Nie będzie jabłek?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Całe gospodarstwo w jednej aplikacji! „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”

Turcja: Parch jabłoni odporny na kilka fungicydów