w

Wizy dla Ukraińców – Ambasada RP w Kijowie wyjaśnia

W ostatnich dniach kwietnia br. ukazała się w mediach informacja, iż udało się wypracować mechanizm, który pozwolił na podjęcie pracy w Polsce, a tym samym uzyskanie stosownych dokumentów umożliwiających wjazd na teren naszego kraju pracownikom sezonowym.
Niestety wciąż ZSRP otrzymuje wiele sygnałów z różnych regionów sadowniczych, iż nadal występują poważne utrudnienia w zatrudnieniu pracowników z za wschodniej granicy. Głównym tego powodem są problemy z uzyskaniem wizy.
W związku z tym ZSRP wystosował do Ambasady RP w Kijowie pismo, w którym prosiliśmy o wyjaśnienie następujących kwestii:
– jak aktualnie wygląda procedura wizowa;
– jaki jest czas oczekiwania na otrzymanie wizy od momentu złożenia wniosku;
– jaka jest dzienna ilość wydawanych wiz;
– czym mogą być spowodowane ograniczenia w możliwości uzyskiwania wiz przez obywateli Ukrainy.
Poniżej prezentujemy uzyskaną odpowiedź:
Dziękujemy za nadesłane pismo. Uprzejmie informujemy, że od 4 maja br. urzędy konsularne na Ukrainie częściowo wznowiły wydawanie wiz. Obecnie przyjmowane są wyłącznie wnioski wizowe o wizę w celu wykonywania pracy w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie oraz w transporcie międzynarodowym.

Od 30 kwietnia br. istnieje możliwość rejestracji na złożenie wniosku wizowego w systemie e-konsulat dla osób posiadających dokumenty do pracy w ww. sektorach gospodarki.

Ponadto, dzięki staraniom Ambasady RP w Kijowie, udałosię częściowoprzywrócić działalność Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych oraz uruchomić przyjmowanie wniosków wizowych w tzw. „trybie korespondencyjnym”. Dokładny opis tej procedury znajdą Państwo na stronie: https://www.vfseloba l.com/pola nd/ukraine/Polish/how-to-a pplv.html

Zwracamy uwagę, iż zgodnie z decyzją Gabinetu Ministrów na terytorium Ukrainy do 22maja br. utrzymano reżim sytuacji nadzwyczajnej. Co za tym idzie, wciąż obowiązuje szereg ograniczeń związanych z kwarantanną (m.in. w funkcjonowaniu transportu publicznego czy też podmiotów obsługujących klientów). Z pewnością utrudniają one chętnym złożenie wniosku wizowego.

W sprawie .informacji dotyczącej ilości wydawanych wiz na Ukrainie oraz czasu rozpatrywania wniosku, uprzejmie prosimy zwracać się bezpośrednio do Biura Rzecznika Prasowego MSZ. „

źródło: ZSRP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WIR: Rekomendacje dotyczące zatrudnienia pracowników sezonowych budzą wiele zastrzeżeń

Minister Rolnictwa „Ukraińcy mogą legalnie przyjeżdżać do Polski korzystając z wiz w konsulatach…”