w

Minister Rolnictwa „Ukraińcy mogą legalnie przyjeżdżać do Polski korzystając z wiz w konsulatach…”

Gościem programu Tydzień TVP1  w dniu 17 maja 20202 roku był minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.  Minister Rolnictwa wyjaśniał dokładnie jak wygląda sytuacja z zatrudnieniem pracowników sezonowych w czasie pandemii.

Rolnicy będą mogli liczyć na pomoc, to jest w tej chwili najważniejsze działanie rządu(…) Pracowników do zbiorów rolnych brakuje w całej Europie. Kraje próbują podbierać sobie pracowników z uboższych części Europy.

Wieś jawi się do tej pory jako bezpieczna przestrzeń. Na wsi zakażeń jest dużo mniej – tłumaczył Minister Rolnictwa czemu zostały wprowadzone obostrzenia dla pracowników przy zbiorach.

Ukraińcy mogą legalnie przyjeżdżać do Polski korzystając z wiz w konsulatach – Ci którzy są w Polsce doskonale o tym wiedzą. Wizy do Polski są znacznie tańsze, niż w innych krajach Europy np. Niemczech czy Austrii. Pracownicy mogą docierać do kraju poprzez transporty ukraińskie i odbierani spod granicy przez polskich rolników – informuje Minister Rolnictwa w Tydzień TVP 1 

Ukraińcy przed wjazdem do Polski są badani pod względem temperatury, po czym w ciągu 24 godzin muszą się znaleźć na terenie gospodarstwa rolnego. Tam będą sprawdzani przez policję i inspektorat sanitarny, czy nie kontaktują się z lokalną społecznością, za odpowiada rolnik, który ich zaprosił.

Będą wykonywane dwa testy,  jeden w pierwszym dniu i drugi nie wcześniej jak po siódmym dniu. Ukrainców obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, którą muszą odbyć na terenie gospodarstwa, mogą już pracować, co jest kolejnym ułatwieniem w dziale rolnictwa.

Wcześniej okres ten musieliby spędzić w izolatoriach, zamkniętych hotelach, innych miejscach odosobnienia -kosztami był obciążony rolnik. Musi być przestrzegana izolacja od rodziny rolnika i lokalnej społeczności.

Ponadto na polu powinni oni pracować z zachowaniem reguł bezpieczeństwa czyli w pewnej izolacji od siebie. Pracowników powinno  podzielić się na 10 osobowe grupy, zmniejszyłoby to ryzyko zarażeń. Gdyby doszło do zachorowania mała grupa trafiłaby do szpitala a nie wszyscy pracownicy –  minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Państwo Polskie płaci za testy dla Polaków weryfikując ich stan zdrowia, natomiast jeśli chodzi o przybyszy zza granicy za testy musi zapewnić rolnik.

Minister Rolnictwa zaznaczył, że będzie poszukiwał pieniędzy, które pomogą rolnikom będącym w najgorszej sytuacji finansowej zrekompensować choć część kosztów.

Źródło: Tydzień

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wizy dla Ukraińców – Ambasada RP w Kijowie wyjaśnia

ZSRP: W czwartek spotkanie w Warce dotyczące wytycznych zatrudniania pracowników sezonowych!