w , ,

Wiosenne przymrozki na plantacji MINI-KIWI

Przymrozki wiosenne dotyczą w szczególności plantatorów mini-kiwi. Wegetacja mini-kiwi rozpoczyna się bardzo wcześnie, w tym roku rozpoczęła się w połowie marca i od tego momentu młode pąki są narażone na uszkodzenia przymrozkowe.

W marcu tego roku mieliśmy nie przymrozi ale mrozy bo nawet – 10 stopni Celsjusza odnotowały termometry –  Dr hab. Piotr Latocha. W zeszłym roku nie udało się plantacji uchronić. Praktycznie większość plantacji w 2019 roku – nie owocowała.

Plantatorzy próbują walczyć z przymrozkami np. deszczowniami. Plantacja chroniona deszczownią wygląda spektakularnie. Jest to piękny widok ale przez łzy –  Dr hab. Piotr Latocha. Bardzo często udaje się ochronić mini-kiwi deszczowaniem.

🥝 Minikiwi są niewielkie, a od większych kuzynów różnią się – poza rozmiarem – przede wszystkim jadalną skórką.
🥝 Badania potwierdzają, że to jedne z najbogatszych w składniki bioaktywne owoców: zawierają witaminę C, luteinę, polifenole oraz enzym proteolityczny – aktinidin.
🥝 Ich spożywanie korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, działa też ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.
🥝 Delikatna, jadalna skórka owoców MiniKiwi jest istotną zaletą dla konsumentów w porównaniu do grubej i niejadalnej skórki owoców kiwi. Jednak jest to także źródłem problemów z jej jakością. Owoce MiniKiwi podczas swojego wzrostu narażone są na znaczne wahania temperatury co może prowadzić do powstawania ordzawień (widocznych jako drobne skorkowacenia). Taka wada jest postrzegana często jako skaza dyskwalifikująca owoce w handlu pomimo, że nie ma ona większego wpływu na walory smakowe owoców i jest zjawiskiem naturalnym. Dlatego z jednej strony należy dążyć do tego by uzyskać owoce z minimalną ilościa ordzawień (co w naszym klimacie nie jest łatwe) ale z drugiej należy przekonywać handlowców i konsumentów, że niewielkie skorkowacenia na skórce (do 5-10% pow. owocu) nie są ich wadą lecz zjawiskiem naturalnym. Niestety owoce zbyt mocno ordzawione stają się niehandlowymi i mogą być wykorzystane jedynie w przetwórstwie.

źródło: SGGW / Warsaw University of Life Sciences

Owoce które rosną w Polsce, czyli zalety MiniKiwi

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Palenie słomy i drewna w celu ochrony przed przymrozkami – CZY TO DZIAŁA?

Komunikat GIS ws. COVID-19 – informacje dla rolników