w ,

Ważne zabiegi przed opadem czerwcowym

Sad Nowoczesny nr. 6/2022

„Ważne zabiegi w czerwcu”, Mgr inż. Zbigniew Marek

Skończyły się podziały komórkowe w zawiązkach i za chwilę zacznie się opad czerwcowy – oznaka, że drzewa przestawiły się już na intensywny wzrost zarówno owoców, jak i pędów. To okres ciągle bardzo wysokiego zapotrzebowania na składniki pokarmowe.

Najbardziej kluczowy moment dla jakości i ilości plonu to czas od kwitnienia do opadu czerwcowego. W tym czasie oprócz plonów tegorocznych również zaczynają się procesy, w wyniku których powstają pąki na następny rok. Mówi się potocznie, że krótkopędy na drzewach owocują co drugi rok, naprzemiennie. Natomiast od czasu, kiedy sadownicy stosują dokarmianie dolistne i regulatory wzrostu powstaje więcej pąków kwiatowych.

Przechodząc do tematu „ważnych zabiegów” należy powiedzieć, że proheksadion wapnia jest nieodłączonym elementem zabiegów czerwcowych, ale należy pamiętać o jego poprawnym stosowaniu. Jego stosowanie wpływa na inne zabiegi agrotechniczne.

Bardzo ważnym i kłopotliwym tematem w czerwcu jest zatem wstrzymanie wzrostu pędów oraz opad świętojański. Zarówno opad, jak i odpowiednie cięcie w czerwcu, to tematy wywołujące ogromne dyskusje między sadownikami.

Jakie ważne zabiegi należy aktualnie wykonać, dowiedzą się Państwo z najnowszego wydania Sadu Nowoczesnego numeru 6. czerwcowego, z artykułu Zbyszka Marka „Ważne zabiegi w czerwcu”. W materiale szczegółowo zostały opisane najważniejsze zabiegi, o których sadownicy powinni pamiętać, przed opadem świętojańskim [ kliknij i czytaj więcej w SN nr.6 >>> ]

 

Przypominam również o wciąż trwającym jubileuszowym konkursie Sadu Nowoczesnego. Gdzie do wygrania jest opryskiwacz Wulkan Max Flow od firmy Bury Maszyny Rolnicze. Finał już wkrótce, a czasu na wygraną coraz mniej, a wiec zrób sobie zdjęcie z miesięcznikiem SN i zgłoś je na stronie https://www.50lat.sadnowoczesny.pl/ . Dodatkowo co miesiąc ktoś wygrywa nagrody o wartości 1000 złotych

KONKURS Z OKAZJI 50-LECIA SADU NOWOCZESNEGO! Wygraj opryskiwacz MAX FLOW od firmy Bury Maszyny Rolnicze!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny czereśni na rynkach hurtowych – 15 czerwca 2022r.

Korzystne zmiany dla emerytów, rencistów i ubezpieczonych w KRUS