w

W naszej branży kilka osób decyduje za całe społeczeństwo, gdzie mają trafić jabłka …

foto: istockphoto

W naszym środowisku sadowniczym brakuje dobrego zorganizowania się. Powinniśmy wspólnie w porozumieniu współpracować. Na wspólnych działaniach skorzystałoby cale środowisko, a nie struktury  i pojedyncze jednostki. Teraz w polskim sadownictwie jest trend, że na wysokich szczeblach angażują się tylko Ci, którzy widzą jakiś interes i korzyści dla siebie. Takie myślenie nie jest optymistyczne i to powoduje, że cale środowisko tylko traci.

Brakuje nam przyłożenia napięcia. Powinniśmy wiedzieć, gdzie jest kierunek i gdzie dążymy. Brakuje nam jako środowisku instrukcji obsługi. Takiej, która powie, jak reagować w pozywanych chwilach i negatywnych.

Nie może być tak, że niewielka grupa, niestety też sadowników podejmuje decyzje za wszystkich, gdzie mają trafić jabłka, czy na przemysł, czy na deser. Za los całego sadownictwa odpowiedzialnych jest kilka osób.

Ktoś powie jabłko przemysłowe to odpad, a inni powiedzą to produkt, na którym chce zarobić – należy jednak tego nie łączyć.

Nie mamy, mechanizmu który by wyznaczał minimum ceny jabłka deserowego, dlatego cena przemysłu stała się takim wyznacznikiem. Niestety, ale są pomysły w kraju teraz, aby skupić się na produkcji jabłek przemysłowych a w środowisku jest spokój…  Ten spokój oznacza akceptacje środowiska oraz jednostek, podejmujących decyzje za sadowników.

Mamy ogromny potencjał, wymienione sady, nowoczesne magazyny a mimo tego potencjału jesteśmy skazywani na produkcje czegoś, co tylko u nas może być źródłem przychodu. Cały świat żyje z czegoś innego, a my zostaliśmy skazani na życie z jabłek przemysłowych. Jeśli są jakieś analizy pokazujące, że można z tego żyć i zakłady zagwarantują ceny satysfakcjonujące to oczywiście idźmy w to, ale takich gwarancji i analiz nie ma.

Należy wymagać od każdego, aby produkował to, na co się deklaruje. Mamy organizacje branżowe, których główna rola to przygotowanie program działania, mniej lub bardziej rozbudowanego. Trzeba zacząć od początku od ogólnych założeń, aż po politykę odmianową. Tworząc organizacje, trzeba brać za nią odpowiedzialność.

źródło: Spotkanie Sadownicze IPSAD, Tarczyn, 11.02.2023.

Kryzys jest nieunikniony, aby zredukować produkcje i otrzymać odpowiednie kwoty za jabłka.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kryzys jest nieunikniony, aby zredukować produkcje i otrzymać odpowiednie kwoty za jabłka.

Sadowniku pamiętaj o glince kaolinowej !