w ,

FRUSTO w sadzie – kolejna edycja wydarzenia za nami!

foto: www.frusto.pl

W ostatnim dniu sierpnia odbyła się konferencja firmy Frusto pt.: „Frusto w Sadzie”. Podczas tegorocznej edycji było niespełna 200 osób. Konferencja składała się z dwóch części, pierwszej teoretycznej oraz drugiej plenerowej.

Czy jest możliwe, żeby zaoszczędzić, a jednocześnie mieć zyski? Tak, ale zabiegi musimy robić z głową w oparciu o dużą wiedzę.

– zwróciła uwagę Marta Chełmoniewicz podczas otwarcia konferencji.

Następnie Łukasz Lewandowski omówił kompleksowe rozwiązanie: Technologię NOVIS – Jabłoń Kwitnienie.

Niewątpliwie produkcja owoców jest prestiżowym wyścigiem, w którym każdy z okresów wegetacji jest naszym etapem do przejechania. Wyścigiem, w którym każdy etap, począwszy od fazy pękania pąków do okresu zbiorów, wymaga dużej wiedzy, dużej intensyfikacji zabiegów, jak i dużej ilości trudnych decyzji. To, w jaki sposób przejedziemy ten sezon, jaką strategie obierzemy, ile ewentualnych strat poniesiemy, zadecyduje o tym, jak ten wyścig ukończymy. Naszą strategią przygotowaną na dynamicznie zmieniający się rynek, zmiany, z jakimi się borykamy, jest Technologia uprawy jabłoni, zawierająca bazujące na wiedzy i doświadczeniu zalecenia rozwiązujące newralgiczne okresy ochroniarsko-nawożeniowe, z którymi mamy do czynienia w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego. Niewątpliwą wartością dodaną, którą Państwu przekazujemy, jest Serwis Frusto, a więc opieka doradcza dostępna na każdym etapie produkcji. Klamrą, która spina wszystkie działania, jest pierwsza na polskim rynku aplikacja pozwalająca śledzić na bieżąco zagrożenia chorobowe, warunki pogodowe, jak również umożliwiająca zakupy asortymentu na wskazany przez producenta termin płatności  – mówił podczas wystąpienia Łukasz Lewandowski.

Po prezentacji rozpoczął się panel dyskusyjny „Technologie w praktyce”, w którym udział wzięli prezesi trzech firm – Frusto, Agrolok i Elvita.

Świat zmienia się tak szybko, że właściwie nie mamy innego wyjścia – będziemy musieli wejść w gotowe rozwiązania technologiczne przygotowane przez najlepszych fachowców. Jeżeli popatrzymy na rolnictwo na przestrzeni kilkudziesięciu lat, to widzimy, że zmieniło się ono bardzo. Metody agrotechniczne, na przykład ochrona chemiczna, w kształcie, o którym mówimy dzisiaj, za kilka lat nie będą miały znaczenia. Następne pokolenie rolników nie będzie chciało łączyć w jednej osobie chemika, agronoma, biologa, ekonomisty, bo to nie będzie racjonalne. Młode pokolenie będzie chciało konkretnych technologicznych rozwiązań, sprawdzonych pod względem efektywności i opłacalności. Pod względem uproszczenia zarządzania cyklem produkcyjnym, czy gospodarstwem, technologie są koniecznością. To kolejny etap na drodze rozwoju. Osiągamy już wysokie plony, ale potrzebujemy jeszcze lepszych. Przy dzisiejszym poziomie rozwoju produkcji będzie to coraz trudniejsze i trzeba będzie walczyć o małe osiągnięcia szacowane na 1-2% – Marek Tański.

Prace nad gotowymi technologiami rozpoczęła już firma Elvita, która w porozumieniu ze spółką Frusto przygotowała kilka nowych kompleksowych rozwiązań.

Tworzymy produkty i technologie, obserwujemy mocne zmiany i preferencje klientów. Zaczynaliśmy od kilku produktów, ale coraz większe wymagania rynku były bodźcem do stworzenia gotowych rozwiązań połączonych w wygodne pakiety oraz wprowadzenia kolejnych linii produktowych, m.in. nawozów posypowych – Elplon, czy preparatów mikrobiologicznych – Elbio. W dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, dostęp do informacji jest ogromny i bardzo szybki, ale wśród nich sporą część stanowią informacje fałszywe, niesprawdzone, a czasem wręcz szkodliwe. Dlatego też mamy serwis doradczy, w którym wiedza ekspertów przekazywana jest dalej, rolnicy mogą skorzystać z pomocy w poprowadzeniu całej technologii uprawy, a my szybko reagujemy na pytania klientów – Alina Mikrut.

Stawiamy na jakość, na sprawdzone rozwiązania i biznesowe podejście do produkcji. Do każdej odmiany i uprawy musimy podjeść indywidualnie, zaczynając od analizy gleby. Dostosowujemy nasze rozwiązania do sytuacji w sadzie. Technologia NOVIS jest dla wszystkich – Łukasz Lewandowski.

Technologie tworzą praktycy, dlatego wiemy, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Jeśli występują warunki nieprzewidziane, oczywiście można zastosować produkty spoza technologii, ale warto skontaktować się z serwisem, aby skonsultować wybór – Alina Mikrut.

Po przerwie kawowej obył się panel dyskusyjny z sadownikami, w którym podzielili się oni swoimi doświadczeniami z chorobami, szkodnikami oraz zjawiskami atmosferycznymi wpływającymi na drzewa i owoce w aktualnym sezonie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kobieta w Sadzie (@kobietawsadzie)

Kolejna część wydarzenia odbyła się w Brodnicy, na terenie prowadzonego przez Krzysztofa Krajewskiego gospodarstwa sadowniczego, w którym producent stawia na nowoczesne technologie uprawy.

W sadzie na uczestników wydarzenia czekały trzy panele tematyczne:

– lustracja sadu,

– prelekcja o coraz popularniejszych produktach biologicznych,

– rozmowa z właścicielem gospodarstwa, który opowiedział o swoich doświadczeniach z perspektywy producenta jabłek.

Lustracja sadu

Na przystanku dotyczącym lustracji sadu prowadzonej przez Barbarę Błaszczyńską – doradcę ds. sadownictwa w firmie Frusto, wspólnie z uczestnikami sadu dokonano oceny drzew owocowych w celu identyfikacji ich obecnego stanu i skuteczności zastosowanej technologii.

Panel

Panel dot. produktów biologicznych prowadziła Iwona Matyjasik – specjalista ds. produktów biologicznych w firmie Elvita. Podczas swojej prelekcji ukazała bardzo istotny w sadach aspekt fitotosanitarności, który ma prowadzić do prawidłowego wzrostu roślin, minimalizując negatywny wpływ patogenów na plon. Tu naprzeciw wychodzą właśnie produkty biologiczne.

Rozmowa z właścicielem

Na ostatnim przystanku Krzysztof Krajewski – właściciel sadu, omówił swój sposób prowadzenia gospodarstwa, związane z nim wyzwania, czy też plany na przyszłość. Podzielił się także swoimi wieloletnimi doświadczeniami. Pozwoliło to na wywiązanie wielu ciekawych dyskusji między osobami z branży.

Pierwsza taka aplikacja! Pobierz kompendium wiedzy.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiory Gali Must i ceny oferowane w grupie producentów. Są rozbieżności w cenach…

Stare odmiany jabłoni