w ,

Unia Owocowa w Estonii o polskim ogrodnictwie

14 października Estońskie Muzeum Narodowe w Tartu stanie się miejscem wymiany poglądów estońskich i polskich ekspertów branży ogrodniczej. „Wizja Estońskiego Stowarzyszenia Ogrodniczego” to konferencja skupiająca się na najważniejszych aspektach finansowych, produkcyjnych, klimatycznych i technologicznych sektora. Unia Owocowa, partner wydarzenia, wspólnie z przedstawicielami z całego sektora ogrodniczego przedstawi polskie sadownictwo podczas 7. edycji wydarzenia, tym razem pod nazwą „Estonia liderem w sadownictwie UE – jak osiągnąć ten cel? Polskie doświadczenie”.

Estońskie Stowarzyszenie Ogrodnicze jest wiodącą organizacją w Estonii, zrzeszającą instytucje edukacyjne i badawcze, producentów i dostawców. Producenci będący członkami stowarzyszenia produkują około 90% krajowej uprawy owoców, warzyw, kwiatów i sadzonek. Podczas nadchodzącego cyklu wykładów, to nasi rodzimi prelegenci zaprezentują estońskiej publiczności sytuację sektora w Polsce.

Wydarzenie online skupi się na ważnych w branży i poruszanych na szczeblu europejskim kwestiach, m.in. sposobach finansowania, problemach klimatycznych, czy rozwiązaniach ekologicznych i technologicznych. Raivo Külasepp, Prezes ESO, przedstawi uczestnikom obszary obecnych działań stowarzyszenia. Pozostali prelegenci przeprowadzą aktualny przegląd estońskiego ogrodnictwa. Porównując estońską i polską sytuację sektora, Artur Krakowiak, Główny Specjalista w Zespole ds. Owoców i Warzyw  w Departamencie Przetwórstwa i Rynków Rolnych MRiRW, opowie o wyzwaniach, które spotykają polskich plantatorów. Dr Paweł Krawiec (Horti Team) zaprezentuje rozwiązania w uprawie malin oraz borówek, a plantator Paweł Karpiński zwróci uwagę na techniki uprawy warzyw. Z kolei Dominik Woźniak z ramienia Unii Owocowej, w imieniu całej branży sadowniczej, skupi się na innowacyjnych sukcesach, stosowanych praktykach oraz perspektywach na najbliższą przyszłość. 

Polsko-estońska współpraca i wspólnie organizowana konferencja potwierdzają, że jesteśmy silnym i zauważalnym podmiotem na innych rynkach europejskich. Bardzo się cieszymy, że estońscy eksperci branży chcą poznać nasze doświadczenia i prowadzoną strategię. Konferencja będzie świetną okazją i platformą do wymiany poglądów i wiedzy podkreśla Paulina Kopeć, sekretarz generalna Unii Owocowej.

Eksperci Unii Owocowej zgodnie twierdzą, że współpraca organizacji reprezentujących branżę warzywno-owocową, a nie konkurencja, może przynieść długofalowe korzyści dla sektora.

Transmisję można obejrzeć na żywo: https://www.aiandusliit.ee/visioonikonverents-2020/online/. Z kolei nagranie dostępne będzie po wydarzeniu pod linkiem: https://www.aiandusliit.ee/visioonikonverents-2020/programm-2020/ .

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie zabiegi należy wykonać po zbiorze jabłek?

Trudny rok dla jabłek w budowaniu plonu i jakości. Efekty stosowania produktów na owocach!