w

Ukraińcy oburzeni obecnością polskich mrożonych malin w ich sklepach

East-fruit.com informuje, że na półkach ukraińskich supermarketów znalazły się mrożone maliny polskiej produkcji. I o ile przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie nie wywołało to większego zdziwienia, tak teraz, na tle dewaluacji hrywny i masowego eksportu ukraińskich mrożonych malin po wyjątkowo niskich cenach w 2022 roku wzbudziło to duże oburzenie.

Według analityków EastFruit Ukraina zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem eksportu mrożonych malin. Jednak nawet nie będąc światowym liderem, Ukraina była głównym graczem na tym rynku w ciągu ostatnich 5 lat, okresowo szokując światowy rynek ultra niskimi cenami tych produktów.

Serbia i Polska, światowi liderzy w eksporcie mrożonych malin, które wydają się najbardziej odczuwać konkurencję ze strony Ukrainy, powinny być Ukrainie wdzięczne. Rzeczywiście, to właśnie dzięki tym „huśtawkom” cen światowy rynek mrożonych malin rozwijał się w szybszym tempie niż rynek innych mrożonych owoców i jagód w ciągu ostatnich 5 lat.

Co więcej, polscy handlowcy tylko dzięki Ukrainie nadal zwiększają wolumen eksportu produktów, podczas gdy sama Polska ogranicza produkcję malin mrożonych.

Przecież to Polska jest głównym rynkiem zbytu ukraińskich produktów, zarabiając nie na przepakowywaniu i reeksportowaniu.

Trzy lata temu podczas największej konferencji jagodowej na Ukrainie ekspert FAO Andrij Jarmak mówił o tym, ile Ukraina daje Polsce za eksport jagód. Od tego czasu eksport ukraińskich jagód prawie się podwoił, ale Polska nadal jest głównym rynkiem zbytu ukraińskich jagód, zarówno świeżych, jak i mrożonych.

W związku z tym z dużym prawdopodobieństwem przynajmniej część mrożonych malin produkcji polskiej sprzedawanych pod polską marką w ukraińskim supermarkecie była uprawiana na Ukrainie,eksportowana do Polski, sortowana, pakowana i sprzedawana z powrotem na Ukrainę zmieszana z innymi mrożonymi warzywa i owoce.

Cena polskich mrożonych malin na półce ukraińskiego supermarketu wynosi 550 UAH/kg (64,99 zł/kg), co odpowiada 13,7 USD za kg. Dla porównania, średnia cena eksportowa malin eksportowanych z Ukrainy do Polski w tym sezonie wynosiła około 3,5 dolara za kg (15,27 zł/kg). W tej chwili ceny mrożonych malin są nawet poniżej tego poziomu. W związku z tym cena detaliczna polskich malin w ukraińskim supermarkecie okazała się średnio 4-krotnie wyższa niż średnia cena eksportowa malin ukraińskich sprzedawanych do Polski.

  • źródło: east-fruit.com
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Składka KRUS za pomocnika rolnika powinna być opłacana za dany okres pracy

Przedstawiamy tabelę łączenia ekoschematów