w

Tegoroczny urodzaj jabłek będzie dla sadowników problemem

Dobry urodzaj to będzie realny problem przy zamkniętych rynkach wschodnich – uważa wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, pytany w czwartek o tegoroczny zbiór jabłek. Dodał, że trwa szukanie nowych rynków zbytu m.in. w Afryce, Azji, głównie na jabłka deserowe.

W czwartek szef resortu rolnictwa, pytany w Radiu Plus, czy tegoroczny urodzaj jabłek będzie dla rolników problemem, powiedział, że spotkał się z branżą sadowniczą, z przetwórcami. „Myślę, że dobry urodzaj to będzie realny problem” – ocenił Kowalczyk w radiowej audycji.

Wicepremier zwrócił uwagę, że od wiosny zamknięte są rynki wschodnie. „Wobec tego będzie nadmiar na (naszym – PAP) rynku. Poszukujemy intensywnie kolejnych rynków zbytu na jabłka deserowe” – wskazał wicepremier, wymieniając w tym kontekście kraje Afryki Północnej, Azji – Malezję, a także Egipt i Europę. Zwrócił jednocześnie uwagę, że na unijnym rynku Polska konkuruje z dużą produkcją europejską.

Minister pytany o to, czy w związku z tegorocznym urodzajem ceny jabłek w skupie będą niższe niż w ub.r., wyraził nadzieję, że ceny nie będą niższe niż w ubiegłym sezonie, „dlatego że będziemy czynić starania, aby to, co jest nadwyżką, było przeznaczone do przetwórstwa, czyli na koncentrat jabłkowy, na soki – bo to jeszcze można dobrze sprzedawać”. „Nasze wysiłki będą szły w tym kierunku, żeby wydłużyć sezon przetwórczy po to, by ceny nie spadły dramatycznie” – zapowiedział.

Kowalczyk pytany o to, czy przetwórstwem będzie się zajmował w resorcie nowy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, przyznał, że „widzi go” jako osobę zajmującą się energetyką, bo „ma w tej dziedzinie doświadczenie”. Podkreślił, że „energia ma wielkie znaczenie w przetwórstwie”. „Zarówno dostarczanie energii dla rolnictwa, jak i produkowanie energii odnawialnej przez rolników jako dodatkowe źródło dochodu – to są te dwa elementy” – powiedział Kowalczyk.

W połowie września wicepremier Kowalczyk wręczył Januszowi Kowalskiemu powołanie na stanowisko wiceministra rolnictwa. Kowalski został także powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych.

źródło: bankier.pl / PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy, cena za borówkę była zadowalająca? Jaki był 2022 rok dla producentów? Eksperci wyjaśniają.

Kto pierwszy padnie, przez koszty energii: sadownicy, czy grupy producentów?