W ciągu ostatnich 4 lat w Tadżykistanie intensywne i bardzo intensywne sady zostały podzielone na ponad 500 hektarów. Tym samym łączna powierzchnia innowacyjnych sadów podwoiła się i osiągnęła 1000 hektarów.
Pierwsze nasadzenia sadów intensywnych w republice zostały wykonane w 2011 roku, teraz z powodzeniem rosną i owocują w prawie wszystkich regionach rolniczych kraju.
Saidali Gulov, doktor nauk biologicznych, profesor na Tadżyckim Państwowym Uniwersytecie Rolniczym, uważa, że taka powierzchnia jest wyjątkowo niewystarczająca, aby przemysł mógł stać się wydajny i konkurencyjny na międzynarodowym rynku owoców. Specjalista widzi dalszy rozwój ogrodnictwa, zwiększenie jego rentowności i potencjału eksportowego tylko w przyspieszonym rozwoju i ekspansji nowoczesnych ogrodów intensywnych. Powiedział o tym w portalu EastFruit.
– W warunkach Tadżykistanu na jednym hektarze sadu tradycyjnego można umieścić od 200 do 500 drzewek, w intensywnych sadach – od 500 do 1500, a w super intensywnych od 1500 do 5000. Wydajność innowacyjnych ogrodów jest od 8 do 10 razy wyższa niż w tradycyjnych ogrodach. W Tadżykistanie z reguły w rozległych sadach otrzymuje się 5-6 ton plonów na 1 ha. W intensywnych sadach zbiera się 50–60 ton wysokiej jakości owoców. Drzewa w tradycyjnych ogrodach są często bardzo wysokie, są trudne w obróbce, w celu przeprowadzenia wysokiej jakości zbiorów. Drzewa w intensywnych ogrodach są niskie i łatwe w obróbce, wygodnie jest z nich zbierać. – informuję w EastFruit prof. Saidali Gulov
Sadownicy w regionach Tadżykistanu zdobyli już wystarczające doświadczenie w uprawie intensywnych sadów gruszkowych, brzoskwiniowych i śliwkowych. Ale większość zajmują sady jabłkowe, morelowe i wiśniowe oraz intensywne winnice. Analiza ogrodnictwa tego kraju pokazuje, że warunki glebowe i klimatyczne w Tadżykistanie sprzyjają rozwojowi innowacyjnej ogrodnictwa, a kraj może wzmocnić swoją pozycję w tym sektorze.
źródło: east-fruit.com