Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność drzewa. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych.
Szczepienie „w ręku” to metoda pozwalająca na wyprodukowanie wysokiej jakości drzewek owocowych w ciągu jednego sezonu. Jest ona powszechnie stosowana w szkółkach, ale może być również wykonywana przez doświadczonych ogrodników.
Szczepienie zimowe jabłoni „w ręku” jest zabiegiem wymagającym precyzji i doświadczenia. Początkujący ogrodnicy mogą napotkać trudności.
Termin szczepienia:
- Koniec lutego i początek marca.
- Dokładny czas zależy od wielkości produkcji, ilości zamówień i panujących warunków pogodowych.
Przygotowanie:
- Zrazy:
- Pobierane z matecznych sadów zraźnikowych na początku zimy, przed nadejściem mrozów.
- Powinny pochodzić z dobrze naświetlonych partii koron drzew, być wolne od chorób i szkodników.
- Najlepiej sprawdzają się pędy jednoroczne.
- Podkładki:
- Odbierane z matecznika w drugiej połowie października i w listopadzie.
- Powinny być wysokiej jakości, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, o średnicy 8-10 mm.
Przechowywanie:
Zrazy i podkładki do czasu rozpoczęcia szczepienia należy przechowywać w lekko wilgotnym torfie lub trocinach w temperaturze od 0°C do 2°C.
Najpopularniejsza metoda to szczepienie przez stosowanie. Ważne, aby zraz i podkładka miały jednakową grubość. Podkładkę i zraz ścina się ukośnie, pod ostrym kątem (długość nacięcia min. 3 cm). Oba komponenty muszą być dokładnie dopasowane. Modyfikacją tej metody jest stosowanie z nacięciem. Nacięcia na podkładce i zrazie zwiększają płaszczyznę połączenia, co ułatwia zrastanie się.
Miejsce szczepienia owija się paskiem foliowym, a końcowy fragment zraza zanurza się w wosku. Szczepy zabezpiecza się i poddaje 2-3 tygodniowemu zabiegowi w temperaturze 12-15°C Następnie zaszczepione podkładki przechowuje się w chłodni w temperaturze od 0°C do 4°C do czasu sadzenia wczesną wiosną.
Więcej informacji w filmie niżej zamieszczonym: