w ,

Szczepienie zimowe w ręku

Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność drzewa. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych.

Szczepienie „w ręku” to metoda pozwalająca na wyprodukowanie wysokiej jakości drzewek owocowych w ciągu jednego sezonu. Jest ona powszechnie stosowana w szkółkach, ale może być również wykonywana przez doświadczonych ogrodników.

Szczepienie zimowe jabłoni „w ręku” jest zabiegiem wymagającym precyzji i doświadczenia. Początkujący ogrodnicy mogą napotkać trudności.

Termin szczepienia:

 • Koniec lutego i początek marca.
 • Dokładny czas zależy od wielkości produkcji, ilości zamówień i panujących warunków pogodowych.

Przygotowanie:

 • Zrazy:
  • Pobierane z matecznych sadów zraźnikowych na początku zimy, przed nadejściem mrozów.
  • Powinny pochodzić z dobrze naświetlonych partii koron drzew, być wolne od chorób i szkodników.
  • Najlepiej sprawdzają się pędy jednoroczne.
 • Podkładki:
  • Odbierane z matecznika w drugiej połowie października i w listopadzie.
  • Powinny być wysokiej jakości, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, o średnicy 8-10 mm.

Przechowywanie:

Zrazy i podkładki do czasu rozpoczęcia szczepienia należy przechowywać w lekko wilgotnym torfie lub trocinach w temperaturze od 0°C do 2°C.

Najpopularniejsza metoda to szczepienie przez stosowanie. Ważne, aby zraz i podkładka miały jednakową grubość. Podkładkę i zraz ścina się ukośnie, pod ostrym kątem (długość nacięcia min. 3 cm). Oba komponenty muszą być dokładnie dopasowane. Modyfikacją tej metody jest stosowanie z nacięciem. Nacięcia na podkładce i zrazie zwiększają płaszczyznę połączenia, co ułatwia zrastanie się.

Miejsce szczepienia owija się paskiem foliowym, a końcowy fragment zraza zanurza się w wosku. Szczepy zabezpiecza się i poddaje 2-3 tygodniowemu zabiegowi  w temperaturze 12-15°C Następnie zaszczepione podkładki przechowuje się w chłodni w temperaturze od 0°C do 4°C do czasu sadzenia wczesną wiosną.

Więcej informacji w filmie niżej zamieszczonym:

UDOSTĘPNIJ

W bardzo okazjonalnej cenie sprzedali skradziony oraz wysprzątany ciągnik

Grupa Azoty obniża ceny nawozów!