w

Susza w lutym?! W Polsce to możliwe…

„Grozi nam susza. Deszcz pada sporadycznie, podobnie jest ze śniegiem. W nadchodzącym sezonie trzeba będzie pomyśleć o nawadnianiu”. – Agrobiznes w dniu 03.02.2020Nad brakiem śniegu ubolewają nie tylko amatorzy zimowych sportów i atrakcji. Jest to też spory problem dla rolników i sadowników. Sucha i ciepła zima doprowadziła do tego, że na znacznym obszarze Polski mamy do czynienia z suszą.

Śnieg to jest taki kapitalny rezerwuar wody, który bardzo wolno powoduje, że woda wnika sobie w glebę. Jest zdecydowanie lepszy niż deszcz. Obserwujemy już 3 suchą zimę, dodatkowo były też gorące lata, więc poziom wód gruntowych bardzo się obniżył i roślinom trudniej pobrać wodę”– dr hab. Monika Bieniasz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

A rolnicy muszą dodatkowo nawadniać suche gleby. To może być jednym z powodów wzrostu cen warzyw i owoców – dodaje Agrobiznes. Doraźna pomoc już nie wystarczy. Zmiana klimatu wymusza zmianę myślenia.

„Prowadzimy działania związane ze wsparciem rolników w przypadku wystąpienia klęsk, ale te jednorazowe wsparcia w dłuższej perspektywie mają coraz mniejszy sens w sytuacji, gdy dochodzi do długoterminowych zmian klimatycznych. Podstawowym w tej chwili działaniem ma być taka modernizacja gospodarstw, która umożliwi wprowadzanie różnego rodzaju urządzeń nawadniających w gospodarstwach. Rolnicy muszą myśleć o adaptowaniu się do tych zmian klimatycznych.”– Adam Ślusarczyk ARiRM.

Agrobiznes: dostosować muszą się gospodarstwa, ale i klienci.

„Jeżeli kupujemy bezpośrednio od rolnika  ceny uzyskamy niższe. To konsument wybiera gdzie kupuje. W Internecie są dostępne narzędzia, sklepy internetowe, dzięki którym możemy tą żywność kupić taniej i często lepszej jakości, niż ta dostępna w ogólnodostępnych miejscach – marketach. Tutaj pośrednicy zabierają nam te pieniądze. To my, jako konsumenci musimy szukać bezpośredniej możliwości zakupu” dr Jacek Puchała Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Sadownicy mają nadzieję, że w tym roku będzie, co kupować, o tym jednak zadecyduje pogoda wiosną. Najważniejsze by nie było przymrozków, katastrofalnych ulew i gradu.

źródło: http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/aktualnosci/susza-w-zimie/46479064

Czytaj również:

Susza w zimie 2020 potwierdzona…

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

„ZASŁUŻENI DLA ROLNICTWA” uhonorowani przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Susza w zimie 2020 potwierdzona…