w

Stosujesz ŚOR? Pamiętaj o pszczołach!

Apelujemy do sadowników w tym sezonie o niestosowanie oprysków w czasie oblotu pszczół.

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, to nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt” Albert Einstein

Należy bezwzględnie stosować się do zasady przeprowadzania oprysku po oblocie pszczół, czyli najwcześniej po godz. 18. Wtedy procent zatrutych pszczół będzie na tyle niewielki, że nie będzie to miało wpływu na całą rodzinę. Pszczołom najbardziej szkodzi przeprowadzanie oprysków w godzinach południowych i wcześniejszych.

Według badań jedna trzecia produktów pochodzenia roślinnego spożywanych przez ludzi zależna jest od zapylania przez owady. W  polskiej strefie klimatycznej zapytają one blisko 90 proc. roślin. Z danych Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w  Puławach wynika, że każdego roku w Polsce na skutek niewłaściwego stosowania środków chemicznych podczas oprysków zatruwanych jest od 50 tys. do 200 tys. rodzin pszczelich. Szacuje się, że dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły plony zwiększają się nawet o 50 proc.

Pszczoły a zabiegi chemiczne w sadzie…

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

„Zbiory mogą być znacznie większe niż w ostatnich dwóch sezonach…” – Jan Nowakowski Genesis Fresh

Truskawek może być mało? Pogoda rozdaje karty!