w

„Zbiory mogą być znacznie większe niż w ostatnich dwóch sezonach…” – Jan Nowakowski Genesis Fresh

Polskie prognozy pogody narazie wyglądają dobrze, a temperatury faktycznie rosną. Jeśli uda się uniknąć przymrozków w zimnych ogrodników, w Polsce zbiory mogą być znacznie większe niż w ostatnich dwóch sezonach. Obecnie sadownicy robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić swoje sady przed uszkodzeniami spowodowanymi mrozem.

Jan Nowakowski, menadżer polskiego eksportera jabłek Genesis Fresh twierdzi, że jak dotąd efekty nocnych przymrozków w nowym sezonie jabłkowym będą minimalne:

Nowy sezon jabłkowy rozpoczął się od mrozów od -4 do -7 stopni Celsjusza pod koniec kwietnia. Mróz miał niewielki wpływ na jabłka, ponieważ drzewa jeszcze nie kwitły. Nie wszyscy sadownicy mają system zraszania wodą, więc później zobaczymy niewielki efekt wczesnych przymrozków.

Jednak w maju nadal istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków wiosennych. Według Nowakowskiego prognozy pogodowe wyglądają bardzo pozytywnie, co może przełożyć się na duże wolumeny polskich jabłek w tym roku.

Ostatnie dwa lata były pod silnym wpływem mrozów i straciliśmy znaczną ilość jabłek. Jeśli w ciągu następnych dwóch tygodni nie będziemy mieli bardzo niskich temperatur, z pewnością będziemy mieli duże ilości jabłek w nadchodzącym sezonie. W tej chwili z prognozy pogody wynika, że ​​pod tym względem jesteśmy bezpieczni. Z optymizmem patrzę na dalsze zmiany temperatury w okresie wiosennym

Mimo to sadownicy starają się chronić swoje sady przed mrozem, który może jeszcze nadejść – wyjaśnia Nowakowski.

Dużo inwestuje się w zraszacze wodne chroniące przed mrozami. Jest to konieczne, ponieważ wraz z upływem czasu obserwujemy coraz więcej anomalii pogodowych. Zaczęliśmy również od regularnych zabiegów w sadzie, takich jak opryskiwanie fungicydami, aby poprawić jakość owoców w dalszej części sezonu.

Chociaż polscy sadownicy już patrzą na nowy sezon, trwający sezon nie zakończy się przed nadejściem nowych zbiorów. Popyt jednak nieco zwolnił teraz, gdy sezon dobiega końca:

Genesis Fresh dostarcza jabłka przez cały rok. W tym sezonie mamy duże ilości jabłek, aby kontynuować wysyłkę jabłek do rozpoczęcia nowego sezonu. Zawsze zabezpieczamy wystarczająco dużo chłodni z jabłkami, aby móc dostarczać jabłka do naszych klientów. Popyt na jabłka jest w tej chwili raczej niski, ale należy się tego spodziewać na tym etapie sezonu. Przed nami okres wiosenny, kiedy na rynku pojawia się wiele wczesnych owoców i warzyw, a konsumenci poszukują świeżych alternatyw dla jabłek. Niemniej jednak jabłko to najlepszy owoc, który ludzie spożywają każdego dnia! – podsumowuje Nowakowski.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do 23 maja 2021 r.

Stosujesz ŚOR? Pamiętaj o pszczołach!