w

Truskawek może być mało? Pogoda rozdaje karty!

Dużym zainteresowaniem cieszą się truskawki, klienci dopytują o owoce wyhodowane w kraju. Można je kupić, ale na razie jest ich niewiele i są droższe od importowanych – czytamy w Dzienniku Łódzkim

Kilogram krajowej truskawki kosztuje od 25 do 28 zł, natomiast sprowadzonej z Grecji od 20 do 22 zł

– mówi pani Anna w wywiadzie dla Dziennika Łódzkiego, która od lat handluje owocami i warzywami na łódzkim targowisku Górniak.

 Łatwo je odróżnić: nasze są mniejsze, jaśniejsze i bardziej zwarte. Krajowe truskawki pochodzą z okolic Kalisza, gdzie rosną w tunelach. W hurcie nie ma jeszcze zbyt dużo truskawek z plantacji w województwie łódzkim, ale to niebawem się zmieni, a gdy w sprzedaży będzie więcej owoców, to ich ceny spadną.

Mało polskich truskawek

Polskie truskawki pojawiły się w sprzedaży w czasie Wielkanocy, ale po świętach – jak mówi pani Anna – była trzytygodniowa przerwa w dostawach krajowych owoców. Sprzedawczyni spodziewa się, że niebawem owoców będzie więcej i wówczas stanieją, choć już teraz można kupić nieco tańsze owoce, np. za 10 zł za kilogram, ale nie są pierwszej świeżości. Dostępne są również greckie truskawki za 18 zł za kilogram.

Pogoda rozdaje karty

Potwierdza to pani Katarzyna w wywiadzie dla Dziennika Łódzkiego, która prowadzi plantację truskawek w powiecie łowickim. Tam truskawki nie rosną pod folią, ale na otwartej przestrzeni, plantatorka spodziewa się zbiorów na początku czerwca.

– Wiele będzie zależało od pogody, a ta na razie nam nie sprzyja – mówi pani Katarzyna. – Jest zimno, było dużo opadów, mało słońca. Mam nadzieję, że to się zmieni i to szybko. Tegoroczna zima była znacznie bardziej mroźna niż poprzednie, część roślin nie przetrwałą w tych warunkach, można się więc spodziewać, że owoców będzie mniej. To z kolei oznacza wyższe ceny. O ile w zeszłym roku kilogram truskawekw szczycie sezonu można było kupić za 6 -8 zł, to w tym roku może kosztować nawet 15 zł.

Burzliwa dyskusja na temat: Ile płacić rwaczom za zbiór truskawek.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Stosujesz ŚOR? Pamiętaj o pszczołach!

Rolnicy, sadownicy i działkowcy liczą straty. Ciągłe deszcze, brak słońca i zimno niepokoją!