Celem rolników, przetwórców i detalistów jest uzyskanie obfitych zbiorów owoców, dobrej jakości i bezpiecznych dla konsumentów. Poniższe informacje wskazują, jak wybierać i stosować insektycydy bez szkody dla owadów zapylających i wrogów naturalnych.
Przede wszystkim, w trakcie sezonu, postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami:
- Utrzymuj wystarczającą liczbę wrogów naturalnych (m.in. pasożytnicze osy i pożyteczne roztocza), np. wiatrochrony, różnorodna roślinność na obrzeżach sadu.
- Stosuj pułapki feromonowe oraz modele prognostyczne bazujące na danych pogodowych i danych z sadu.
- Używaj najbezpieczniejszych środków ochrony dla ludzi i środowiska, a skutecznych przeciwko szkodnikom.
- Nie używaj środków szkodliwych dla najważniejszych wrogów naturalnych.
- W celu określenia zagrożenia ze strony szkodników, regularnie wykonuj lustracje sadu.
WYBÓR ŚRODKÓW OWADOBÓJCZYCH
- U Autoryzowane produkty: w produkcji jabłek w Polsce lista środków dopuszczonych do stosowania jest ograniczona. Używanie nielegalnych produktów może być szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też dla samego operatora.
- Skutki uboczne: niektóre środki owadobójcze są szkodliwe nie tylko dla niepożądanych insektów, ale także dla owadów pożytecznych.
- Cena: cena nie powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze insektycydów. Wydaje się, że stosowanie preparatów o szerokim spektrum działania jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, jednak może okazać się że osiągniemy odwrotny cel, jeśli zabijemy również owady pożyteczne.
PAMIĘTAJ
Warunki pogodowe: ssuche, pochmurne, bezwietrzne są najbardziej preferowane, najlepiej z samego rana lub wieczorem. W takich warunkach stosowanie środków jest najskuteczniejsze. Szczególną uwagę należy zwrócić na obrzeża sadów i przyległe grunty. Przemieszczenie się rozpylanych środków w ten obszar może wpływać na pszczoły bezpośrednio i/albo pośrednio, ponieważ zbierają one pyłek i nektar z opryskanych roślin.