w

Śliwkowe żniwa w pełni, ale sadownicy z Szydłowa nie mają rąk pełnych roboty

To już kolejne śliwkowe żniwa, które są dla szydłowskich sadowników bardzo niewdzięczne. W 2019 roku potężny grad, który przeszedł w sierpniu nad gminą zniszczył wiele śliwkowych plonów. Rok później do jeszcze gorszej sytuacji przyczyniły się majowe przymrozki, a obecnie wcale nie jest lepiej na co wpływ miały ostatnie ulewy. Owoców jest drastycznie mało, a ceny są niskie. Gmina Szydłów to największe w Polsce zagłębie uprawy śliwki.

 

Śliwkowe żniwa w pełni, ale sadownicy z Szydłowa nie mają rąk pełnych roboty. Wszystko przez wiosenne przymrozki, które odcisnęły piętno na tegorocznych owocach. Duże znaczenie miały również liczne ulewy oraz grad, który pod koniec maja dosłownie zbombardował sady w sołectwach Szydłów, Gacki, Mokre i Jabłonica. Opad był naprawdę silny, a podczas gradu ucierpiały nie tylko śliwy, ale również czereśnie, morele i jabłonie. Na wielu owocach było widać ślady nawet kilkunastu uderzeń, a niektórzy sadownicy oszacowali straty na prawie 100%.

Zazwyczaj z jednego hektara sadu można było zerwać około 20 ton śliwki. Obecnie jest to zaledwie jedna tona, a dla niektórych sadowników nawet taka ilość jest trudna do zerwania. Rolnicy, którzy nie mają ubezpieczonych sadów zgłosili się już do Urzędu Miasta i Gminy w Szydłowie z wnioskami o rekompensatę za straty poniesione wskutek przymrozków. Takich osób jest bardzo dużo, a większość z nich uprawia przede wszystkim śliwkę.

– W tym roku mamy praktycznie taką samą sytuację, jak w roku ubiegłym. Ponownie ilość owoców jest bardzo mała, a zbiory są o 20 razy mniej obfitsze niż zwykle – powiedziała Agnieszka Baxter, twórczyni marek Szydłowianka Śliwka w Czekoladzie i Dolina Purpurowa.

źródło: echodnia.eu

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zbiory śliwek mogą potrwać jeszcze około dwóch tygodni. Niestety w parze z małą ilością śliwek idzie również niska cena…

Szampion i Prince na rynku hurtowym Bronisze w dniu 16 września.