w

Rozpoczął się sezon malinowy na Ukrainie

Unrecognizable woman picking raspberry fruits.

W tym tygodniu na Ukrainie rozpoczął się sezon na masową sprzedaż malin z lokalnych upraw. Pierwsze partie tej jagody z południowych regionów pojawiły się na rynku ponad tydzień temu, ale ich ceny były zbyt wysokie. Do tej pory gospodarstwa w prawie wszystkich regionach kraju rozpoczęły zbiór malin, co pozwoliło zwiększyć podaż tej jagody na rynku i nieznacznie obniżyć ceny sprzedaży w tym segmencie.

W szczególności dzisiaj cena hurtowa malin waha się od 50 do 70 UAH/kg (1,71-2,39 USD/kg), czyli średnio 1,6 razy mniej niż w przypadku pierwszych hurtowych partii malin rok temu. Analitycy rynku tłumaczą taką różnicę cen dość wczesnym początkiem sezonu malinowego, a także sprzyjającymi warunkami pogodowymi tej wiosny.

Kolejnym czynnikiem w tak niskich cenach w obecnym sezonie były problemy z kanałami sprzedaży, ze względu na blokadę portów morskich, dziś praktycznie nie ma możliwości eksportu jagód. Ale jednocześnie ceny hurtowe i detaliczne malin mogą różnić się 2 razy. Sytuacja ta rozwinęła się przede wszystkim w związku z okupacją obwodu chersońskiego, którego producenci w tej chwili nie mogą dostarczać swoich produktów na pozostałą część terytorium Ukrainy. Istotną rolę w różnicy między cenami hurtowymi i detalicznymi odegrał również szybki wzrost kosztów paliwa oraz znaczny wzrost kosztów logistyki.

źródło: polskiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Stawki za zbiór borówki w 2022 roku

Rekordowe upały, jakich w czerwcu jeszcze nie było ! Pogoda na ostatni tydzień czerwca.