w ,

Stawki za zbiór borówki w 2022 roku

Producenci borówek małymi krokami przygotowują się do zbiorów owoców. Po 20 czerwca 2022 r. pojawiły się na rynkach hurtowych pierwsze krajowe borówki z tuneli. Kilogram borówki kosztował 38 złotych! W roku ubiegłym pierwsze polskie borówki z upraw tunelowych kosztowały ponad 40 złotych za kilogram i pojawiły się w okolicach drugiego tygodnia czerwca. W tym sezonie pierwsza polska borówka pojawiła się stanowczo później, bo 24 czerwca i była stosunkowo tańsza, niż ta ubiegłoroczna.

Sezon zbiorów z gruntu pierwszych wczesnych odmian borówek zaraz ruszy, a producenci pytają: ile zapłacić rwaczom?

W 2018 roku stawka za zbiór borówki wynosiła 2 złote od jednego kilograma zerwanych owoców. W 2019 roku stawka 2 zł/kg wciąż się utrzymywała. W 2020 i 2021 roku stawka za zbiór wynosiła już od 2 do 3 złotych za kilogram. Jak stawka za zbiór borówki będzie obowiązywać w 2022 r.?

Producenci borówek praktycznie jednogłośnie wskazują w tym roku na kwotę 3 złotych za zerwany kilogram owoców.

Czy pracownik zarobi? Oczywiście, że tak! Przeciętny rwacz jest w stanie zebrać około 50 kg borówki w ciągu dnia. Dobry pracownik rwie 70 kg w ciągu dnia. Najlepsi rwacze na dobrej plantacji zrywają nawet 120 kg!

Praca przy zbiorze borówki to praca akordowa. W tym roku zakładamy stawki za zbiór 3 zł za kg. Średnio w ciągu dnia jedna osoba zrywa w szczycie sezonu od 80 kg do 100 kg. W gospodarstwie poza samą kwotą płaconą za 1 kg zerwanych owoców, dodatkowo nagradzamy finansowo najlepszych rwaczy na koniec sezonu – informuje producent borówek.

Ceny pierwszych polskich borówek na rykach hurtowych

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 komentarzy

Ruszył skup czereśni w grupach producenckich

Rozpoczął się sezon malinowy na Ukrainie