w ,

Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców w rolnictwie! Nowa ustawa podpisana przez Prezydenta Dudę!

Ogromne zmiany czekają polskich rolników i sadowników. Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie kluczowe ustawy: o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom oraz o rynku pracy. Te nowe przepisy oznaczają prawdziwą rewolucję w procesie zatrudniania pracowników z zagranicy, tak ważnych dla sezonowych prac w gospodarstwach.

Długo oczekiwane zmiany mają na celu przede wszystkim usprawnienie i przyspieszenie procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Nowa ustawa, będąca efektem współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki z organizacjami branżowymi, w tym ze Związkiem Sadowników RP, ma położyć kres uciążliwej biurokracji.

Kluczowe zmiany, które ułatwią życie rolnikom i sadownikom:

  • Elektronizacja całego procesu: Koniec z stertami papierów! Od momentu złożenia wniosku aż po otrzymanie decyzji, wszystko będzie odbywać się drogą elektroniczną. To znacząco skróci czas oczekiwania i ułatwi formalności.
  • Zniesienie testu rynku pracy: Ta dotychczasowa procedura była powszechnie krytykowana za swoją uciążliwość i brak efektywności. Teraz to powiatowe urzędy pracy będą decydować, w jakich zawodach i branżach wprowadzić ewentualne ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców, co powinno być bardziej elastyczne i dostosowane do lokalnych potrzeb.

Te zmiany to fantastyczna wiadomość dla wszystkich rolników i sadowników, którzy dotychczas borykali się ze skomplikowanymi przepisami. Nowe regulacje mają znacząco ułatwić pozyskanie niezbędnej siły roboczej, szczególnie w okresach intensywnych prac polowych i zbiorów.

W podanym tekście znalazły się również serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wprowadzenia tych korzystnych zmian, mimo oporu ze strony niektórych środowisk politycznych. Szczególne wyrazy uznania skierowano do członków Komisji Nadzwyczajnej, która pracowała nad projektami ustaw dotyczącymi rynku pracy i cudzoziemców.

Podsumowując, nowe przepisy oznaczają długo wyczekiwane uproszczenie i przyspieszenie procedur zatrudniania cudzoziemców, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości pracy w polskich gospodarstwach rolnych i sadach. To niewątpliwie wspólny sukces wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiego rolnictwa.

opracowanie własne na podstawie informacji: Mirosław Maliszewski / FACEBOOK

UDOSTĘPNIJ

Jak zadbać o truskawki po przymrozkach i wzroście temperatur? Tomasz Domański – Komunikat Jagodowy Agrosimex

Nowe regulacje dotyczące stosowania środków ochrony roślin Captan 80 WDG i Malvin 80 WDG