w , ,

Przerzedzanie jabłoni – NAA czy BA?

Czy w tym roku w gospodarstwach, znajdą się kwatery, gdzie będzie potrzeba wykonania przerzedzania chemicznego?

Przerzedzanie chemiczne niektórymi preparatami można stosować od kwitnienia (ATS),  końca kwitnienia (NAA- Pomonit) oraz kiedy zawiązki mają już 10–16 mm średnicy (BA).

Pomonit (NAA) stosowany jest dość często wśród Polskich sadowników w fazie opadania płatków. Termin stosowania przypada, gdy 80% płatków opadnie. Warunki do wykonania zabiegu to od 18 °C. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, może przerzedzić zbyt silnie. Ilość wody do oprysku warunkuje wysokość drzew. Sadownicy czasami NAA stosują łącznie ze zwilżaczem lub mocznikiem, aby wzmocnić  efekt przerzedzania.

Prawie corocznie jest problem z zabiegiem przerzedzającym benzyloadeniną, ze względu na warunki pogodowe. Temperatura do zabiegu BA musi wynosić minimum 17°C. BA wymaga po zastosowaniu kilku dni z wysoką temperaturą wyższa niż 20°C. Po zabiegu nie mogą wystąpić opady deszczu. Nie wolno mieszać BA z innymi preparatami. Do oprysku, należy użyć więcej wody na ha.

Poprzez dodanie do benzyloadeniny NAA, skuteczność przerzedzania staje się o wiele wyższa. NAA z BA może negatywnie wpłynąć na wielkość owoców. NAA stosuję się już podczas opadania płatków.

Decyzja w tym roku o przerzedzaniu będzie w wielu sadach nie oczywista. 

Ciekawostka: Jeśli macie zamiar stosować Regalis i BA, należy zachować odstęp między zabiegami minimum 6 dni.

UWAGA! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Dofinansowanie skupu jabłek: zainteresowanie sadowników jest duże