w ,

Przerzedzanie chemiczne zawiązków 10–16 mm

Ze względu na występujące przymrozki i niekorzystne warunki podczas kwitnienia mało kto wykonywał wczesne przerzedzanie. Do przerzedzania zawiązków 10-16 mm możemy zastosować:

  • benzyladenina (BA) [ MaxCel, Globaryll] – można z NAA
  • metamitron [Brevis]

Prawie corocznie jest problem z zabiegiem przerzedzającym benzyloadeniną, ze względu na warunki pogodowe. Temperatura do zabiegu BA musi wynosić minimum 17°C. BA wymaga po zastosowaniu kilku dni z wysoką temperaturą wyższa niż 20°C. Po zabiegu dobrze aby nie wystąpiły opady deszczu. Nie wolno mieszać BA z innymi preparatami. Do oprysku należy użyć więcej wody na ha. Skuteczność przerzedzania BA ocenia się na 15%-20%.

Poprzez dodanie do benzyloadeniny NAA, skuteczność przerzedzania staje się o wiele wyższa (do 50%). Do BA dodajemy 50-100 ml/ha NAA. NAA z BA może negatywnie wpłynąć na wielkość owoców oraz na odmianie Gala jest ryzyko powstawania pigmejów. NAA stosuję się już podczas opadania płatków.

Substancja aktywna metamitron (Brevis) jest silna do przerzedzania chemicznego, a skuteczność przerzedzania może wynosić od 30% do nawet 60%.  Zabieg można wykonywać nawet przy temperaturze 12°C, choć zaleca się wyższe temperatury. Nie potrzeba także kilku ciepłych dni bezpośrednio po zabiegu, jak w przypadku BA. Substancje Metamitron stosujemy gdy mamy silne 3-4 zawiązki w rozecie.

Po preparat zawierający metamitron, sięgamy tylko w przypadku bardzo obfitego zawiązania.

„Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadownicy będą płacić mniej za prąd?!

Wniosek w sprawie nierównego traktowania rolników w przepisach o tarczy antykryzysowej