w

Prowadzę rozmowy z przetwórcami, aby cena jabłek przemysłowych była godziwa – Henryk Kowalczyk.

foto: Henryk Kowalczyk (fot. PAP/Leszek Szymański)

Mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj ogłosimy porozumienie z udziałem sadowników i przetwórców, dotyczące godziwej ceny jabłek – powiedział w czwartek 20 października w Sejmie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. W ten sposób odniósł się do słów posła Koalicji Polskiej, który zarzucał, że ceny owoców polskich są zbyt niskie.

Dyskusję o cenie jabłek rozpoczął poseł PSL-Koalicji Polskiej Dariusz Klimczak, który wyszedł na mównicę sejmową z kilogramowym workiem jabłek oraz plastikowym opakowaniem, gdzie znalazły się po jednym jabłku i gruszce.

Za ten kilogram jabłek polski sadownik otrzymuje w skupie 30 gr. A za to pudełko, w którym jest jedno jabłko i pół gruszki na Orlenie trzeba zapłacić 10 zł. Czy to jest sprawiedliwe? – pytał Dariusz Klimczak z mównicy sejmowej.

Następnie poseł zażądał odroczenia obrad do momentu, dopóki na mównicy sejmowej nie pojawi się wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i nie wyjaśni, co rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił przez siedem lat, „żeby polski rolnik nie był upokarzany taką ceną jabłek”.

– Niech przyjdzie tutaj też pan minister Sasin i wytłumaczy, dlaczego kontrolowany przez rząd Orlen, żąda od klientów 10 zł za coś, co w skupie kosztuje grosze – mówił dalej. – Za tę politykę, czekają was polityczne taczki – zakończył.

Choć Jacek Sasin na mównicę nie wyszedł, to jednak zrobił to Henryk Kowalczyk. Wicepremier podkreślił, że trwają negocjacje w sprawie cen jabłek.

Prowadzę rozmowy z przetwórcami, aby cena jabłek przemysłowych była godziwa. Prowadzę te rozmowy jako petent, bo za waszych czasów sprzedano wszystkie zakłady przetwórcze, co do jednego – zapewnił Henryk Kowalczyk.

Mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj ogłosimy porozumienie z udziałem sadowników i przetwórców, dotyczące godziwej ceny jabłek. Jeśli odbudujemy polski przemysł przetwórczy, to będziemy nie petentami, ale decydentami – stwierdził wicepremier. Jego wypowiedzi towarzyszyło buczenie z ław opozycyjnych.

  • źródło: money.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

PGG S.A. uruchamia sprzedaż miałów dla polskich rolników

Dzieci przerywają szkołę, emeryci wsiadają na ciągniki po to, aby zebrać owoce. Sytuacja jest dramatyczna.