w

Producenci zwracają uwagę na nieopłacalność produkcji .

Polska jest jednym z czołowych producentów jabłek. Od lat w krajowych sadach jest ich multum, eksport kwitnie, a na straganach każdy smakosz znajdzie swoją ulubioną odmianę. Ceny jeszcze nie zwalają klientów z nóg. Powoli kończy się sezon na odmiany jesienne, wkraczają te zimowe, zdatne do dłuższego przechowywania. Sytuacja na rynku jabłek jest jednak trudna. Producenci zwracają uwagę na nieopłacalność produkcji, możliwy wzrostów rachunków za prąd i brak pracowników.

Jabłek nie brakuje, ale sadownicy mają problem. Ceny w skupie powinny być wyższe i nie ma komu pracować.

Ceny jabłek przemysłowych w Polsce wynoszą aktualnie 0,35 złotych za kilogram. Ceny nieznacznie różnią się w zależności od lokalizacji skupu.

Na Broniszach cena minimalna za krajowe Lobo lub Piros to 1,5 zł/kg.

Fatalna sytuacja odbija się na całym rynku sadowniczym. W utrzymanie produkcji inwestuje się coraz więcej, a nie ma to przełożenia na ceny. Wielu pracodawców rezygnuje z zatrudniania pomocy przy zbiorach, bo nie ma z czego zapłacić.

Przy ciągłym wzroście cen energii przechowywanie jabłek w chłodni staje się nieopłacalne. Wielu rolników boi się, że cena oferowana na wiosnę nie pokryje tego, co zostało włożone w działanie chłodni.

źródło: https://to.com.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny jabłek przemysłowych – 24 września 2022r.

Do polskich chłodni trafi tylko 25% jabłek ?