w , ,

Pozostałości środków ochrony roślin w jabłkach. Czy sadownicy prawidłowo opryskują sady?

foto: istockphoto

„Pozostałości środków ochrony roślin w owocach w świetle badań monitoringowych w polskich sadach i na plantacjach w 2021 roku”

− dr Artur Miszczak

Monitoringu dokonujemy ponad 20 raz – poinformował dr Artur Miszczak 62. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych .

Liczba substancji aktywnych ŚOR zarejestrowanych w UE i w Polsce wynosi 1464 substancje. Co ciekawsze wśród tych substancji znajduję się 189 substancji, które są dopuszczone w UE, ale nie dopuszczone w Polsce! W Polsce możemy korzystać z 265 substancji aktywnych!

Wśród 265 substancji aktywnych dostępnych w Polsce najwięcej jest fungicydów. Na podstawie wszystkich dostępnych 265 dostępnych substancji aktywnych w Polsce mamy łącznie zarejestrowanych środków ochrony roślin w liczbie 2627. Najwięcej stanowią fungicydy.

foto: Instytut Ogrodnictwa

Jeśli chodzi o dostępność ŚOR w Polsce to z roku na roku liczba ta się zwiększa. W ostatnim roku natomiast spadła liczba dostępnych substancji aktywnych.

foto: Instytut Ogrodnictwa

Co roku prowadzone są badania w kontekście pozostałości ŚOR w owocach sadowniczych. Jabłoń, maliny, gruszki dość skrupulatnie były sprawdzane. Najczęściej próbki do badania były pobierane z woj. Mazowieckiego i Łódzkiego. Łącznie w ciągu roku zostały pobrane próbki z 193 gospodarstw. Wyniki są bardzo optymistyczne!

foto: Instytut Ogrodnictwa

Zielony kolor w wykresie kołowym obrazuje prawidłowe wyniki, żółte to nieprawidłowe wyniki, a co ważne w żadnej próbce nie było przekroczeń.

Jeśli skupimy się na wykrytych nieprawidłowościach, to dotyczyły one głównie niedozwolonych pozostałości w jabłkach.

foto: Instytut Ogrodnictwa

Jeśli zobaczymy ostatnie badania z lat 2016 – 2021 zauważymy, że procent nieprawidłowości wykrywanych w owocach od 2019 roku spada.

foto: Instytut Ogrodnictwa

źródło: 62. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych zorganizowana przez INHORT Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach pod tytulem: „Ochrona Roślin sadowniczych w obliczu strategii Europejski Zielony Ład”.

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drzewka siedmiomiesięczne i ich formowanie – Zbyszek Marek

Nowa metoda wykrywania utajnionych infekcji jabłek