w

Sadownicy twierdzą, że tegoroczne zbiory będą o połowę mniejsze, niż w roku 2022r.

GUS i WAPA prognozują zbiory na podobnym poziomie, czyli na poziomie 3,9 mln t.. Dużo mniejsze zbiory prognozuje Związek Sadowników RP, szacuje poziom 3,0 mln.

Kilka danych o produkcji jabłoni w Polsce.

Łącznie w Polsce, jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mamy 33 427 gospodarstw deklarujących uprawę jabłoni. ( Najwięcej w mazowieckim 11 861 gospodarstw sadowniczych uprawiających jabłonie). Łącznie areał jabłoni w Polsce deklarowanej wynosi 101 293  hektarów ( dane 2021r.) Jeśli policzymy średnią w Polsce to wychodzi, że sadownicy mają średnio 3 hektary uprawy jabłoni. Uprawę grusz deklaruje 3 052 gospodarstw.

Jeśli podzielimy odmiany w Polsce to podstawowe odmiany zajmują 34,5% (Dane z 2022 roku.) W tej grupie mamy odmiany Szampion, Ligol, Jonagold, Gloster, Idared. 31% zajmuję Gala, Red Delicious, Red Jonaprince i Golden Delicious. Co ciekawe odmiany klasyfikownae jako winne (przemysłowe) zajmują aż, 34%.

źródło: Spotkanie Corte Team / Mszczonów, 5 września 2023r.

Dane tegoroczne są jeszcze tylko założeniami. Sami sadownicy deklarują, że zbiory w 2023 roku będą mniejsze o połowę, niż zeszłoroczne! Jesteśmy w trakcie zbiorów Gali i gruszki Konferencji… Czy, mniejsze zbiory oznaczają wyższe ceny? Teoretycznie powinno tak być? Czy, w praktyce tak się dzieje? Zostawimy Wam to do oceny…

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny śliwek na rynkach hurtowych w pierwszym tygodniu września

Zbiory Gali Must i ceny oferowane w grupie producentów. Są rozbieżności w cenach…