w ,

Drzewka siedmiomiesięczne i ich formowanie – Zbyszek Marek

Sad Nowoczesny nr. 2/2022

„Siedmiomiesięczne i ich formowanie”, Mgr inż. Zbigniew Marek

Drzewka siedmiomiesięczne są już stałą propozycją w wielu szkółkach. W dodatku, wbrew wielu prześmiewczym opiniom, stają się coraz popularniejsze. Jak każdy materiał szkółkarski posiadają swój potencjał, który należy umieć wydobyć i wykorzystać!

Drzewka wysokiej jakości powinny być zdrowe, dostatecznie zdrewniałe, pozwalające na szybkie wejście sadu w pełnię owocowania i – co bardzo ważne – dostosowane do konkretnego modelu sadu.

Drzewka siedmiomiesięczne mają zdecydowanie lepszy stosunek pomiędzy „górą” a „dołem” – czyli pomiędzy częścią nadziemną a systemem korzeniowym.

Czy drzewka siedmiomiesięczne należy ciąć?

Po pierwsze: nie ciąć! Jeśli tylko drzewko siedmiomiesięczne ma dobrze wykształcony przewodnik i silny pąk szczytowy to przy gęstym sadzeniu raczej nie powinno się go przycinać. Trzeba natomiast usunąć pędy boczne jeśli wyrastają zbyt nisko, pod ostrym kątem, albo jest ich np. tylko jeden lub dwa – bo te gałązki w dalszym okresie będą stwarzały same problemy.

A co jeśli przewodnik jest uszkodzony? Czy należy usunąć kilka pąków pod wierzchołkowych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w wyczerpującym materiale Zbigniewa Marka na temat drzewek siedmiomiesięcznych w Sad Nowoczesny nr.2/2022 [czytaj więcej…].

Informujemy Państwa, że przy zakupie prenumeraty SAD NOWOCZESNY otrzymujecie GRATIS w postaci PROGRAMU OCHRONY ROŚLIN na 2022r. [ KUP TERAZ ]

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Uzupełnienie do Programu Ochrony Roślin przed chorobami na 2022 rok

Pozostałości środków ochrony roślin w jabłkach. Czy sadownicy prawidłowo opryskują sady?