w ,

Posłowie nie przyjęli wniosku o wotum nieufności wobec szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Posłowie nie przyjęli wniosku o wotum nieufności wobec szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Podczas debaty sejmowej, do zarzutów opozycji wobec ministra Grzegorza Pudy odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, dla rządu nie ma ważniejszej sprawy niż dbanie o polskie rolnictwo.

Dla nas polska wieś jest nie tylko rezerwuarem ogromnych wartości, tradycji, wiary i kultury. To także bardzo nowoczesny sektor gospodarki. To nadzieja na eksport i nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Będziemy bronić polskiej wsi– podkreślił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Środki na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich

Rząd systematycznie zwiększa nakłady na wsparcie rolnictwa. W projekcie budżetu na przyszły rok zapisanych jest na ten cel ponad 57 mld zł. Na obszary wiejskie będą kierowane również środki z polityki spójności. Dzięki temu więcej pieniędzy ze Wspólnej Polityki Rolnej będzie trafiało do rolników.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd wynegocjował 34,5 mld euro unijnych środków dla polskiej wsi. „To najwyższa kwota naszej obecności w UE” – podkreślił premier.

Duże środki kierowane są także na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). Jeszcze w 2014 r. na działania związane z tą chorobą wydatkowano 18,1 mln zł. Tymczasem w 2021 r. na walkę z ASF rząd przeznaczy 195,7 mln zł.

Polski Ład dla rolnictwa

W ramach programu Polski Ład przewidujemy wielki program wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich. Wprowadzimy m.in. wyższe dopłaty do paliwa rolniczego oraz ułatwimy rolnikom bezpośrednią sprzedaż ich towarów.

Od 1 stycznia 2022 r. rolnicy zyskają wyższą stawkę dopłat za paliwo rolnicze:

  • zwiększony zostanie limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych;
  • zwiększony zostanie też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l.

Zmianie ulegnie także rolniczy handel detaliczny (RHD). Obecnie jest on możliwy jedynie na terenie województwa – tu, gdzie odbywa się produkcja lub ewentualnie na terenie sąsiedniego województwa.

  • Po zmianach, rolnicy prowadzący RHD będą mogli sprzedawać żywność do zakładów prowadzących handel detaliczny, takich jak np. sklepy, restauracje czy stołówki na terytorium całego kraju.
  • Podwyższymy kwotę przychodów zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Dotyczy to przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy (z wyjątkiem produktów uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym).

W najbliższym czasie zaproponujemy także rozszerzenie systemu ubezpieczeń upraw rolnych. Chodzi o propozycje konkretnych rozwiązań prawnych dających rzeczywistą ochronę rolnikom.

Morawiecki: Jesteśmy z rolnikami na dobre i na złe

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wzrost eksportu owoców łącznie z przetworami – o 4%

Morawiecki: Jesteśmy z rolnikami na dobre i na złe