w

Polska potentatem w imporcie mrożonych malin

East-fruit.com publikuje na koniec roku kalendarzowego informacje na temat eksportu mrożonych malin z Ukrainy, wynoszących 40 tys. ton, co oznacza wzrost o 20 proc. w stosunku do rekordowego 2021 roku. 

Ponad 60 proc. wszystkich mrożonych malin wyprodukowanych na Ukrainie zostało wyeksportowanych do Polski.

Po Polsce, na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, a następnie Litwa, Czechy, Holandia, Włochy, Austria, Belgia i Francja.

– Oczywiście ukraińscy producenci wyeksportowali w tym roku mrożone maliny możliwie jak najszybciej. Nic więc dziwnego, że zostali zmuszeni do obniżenia ceny eksportowej swoich produktów w porównaniu z poprzednim sezonem. Jednak poziom cen, jaki otrzymywali zarówno rolnicy, jak i przetwórcy, całkowicie pokrywał koszty uprawy, przetwarzania i przechowywania. Oznacza to, że stworzyło to dobre szanse na zachowanie i dalszy rozwój tego sektora w przyszłości” – mówi Andriy Yarmak, ekonomista z działu inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Należy również zauważyć, że skomplikowana logistyka nie przeszkodziła ukraińskim producentom w rozszerzeniu geografii dostaw. W 2022 roku hurtowe partie ukraińskich mrożonych malin trafiły do ​​rekordowych 24 krajów świata.

źródło: EastFruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prognoza synoptyczna na 4 tydzień roku (24-29.01.2023)

Kredyty preferencyjne w 2023 r. – sprawdź limity