w , ,

Owocówka jabłkóweczka czym i jak zwalczyć w programie ograniczającym pozostałości?

Okazuję się, iż sezon 2019 będzie kolejnym sezonem szkodników. Czynnikami wpływającymi na rozwój owadów jest:

  • temperatura powietrza,
  • wilgotność powietrza,
  • intensywność promieniowania,
  • temperatura gleby.

Obecnie mamy masowy oblot owocówki jabłkóweczki mało tego wciąż trwają składania jaj oraz wylęg larw. Jest to jeden z najgroźniejszych szkodników, gdyż potrafi doszczętnie zalarwić wszystkie owoce w sadzie w bardzo krótkim czasie. Owady dorosłe to motyle o przednich skrzydłach brunatnopopielatych z kilkoma złocistymi paskami, określanymi jako lusterka, i tylnych skrzydłach oliwkowo-popielatych. Samice maja rozpiętość skrzydeł 20 mm, a samce 16 mm. Jaja są prawie okrągłe, zaostrzone na końcu, tuż po złożeniu perłowe, opalizujące. Larwy mają początkowo żółtokremową barwę, później są różowawe, ponadto u starszych gąsienic na ciele widoczne są szare brodawki. Poczwarka ma około 12 mm długości, jest brązowa, ukryta pod korą drzewa.

Co zastosować?

Obecnie produkty z których możemy korzystać w walce z tym szkodnikiem: Runner, Coragen, Calypso, Mospilan, Affirm,  Madex Max, Carpovirusine Super.

Większość sadowników stosuje Coragen 200SC – preparat charakteryzuje się działaniem dwutygodniowym (14-17 dni).  Runner 240SC chroni do 14 dni, natomiast jest wysoko skuteczny  i selektywny dla owadów pożytecznych.  Przy oprysku produktem Runner, należy pamiętać aby nie stosować go przed opadami deszczu – preparat powierzchniowy.

Co ciekawsze produkt Runner można stosować z fungicydem kontaktowym jednak zaleca się dużą ilość cieczy roboczej przy zabiegu.

Calypso oraz Mospilan jest idealne w sytuacji kiedy zwalczamy i owocówkę i mszycę jabłoniowo-babkową. Minusem jest fakt, iż zabieg preparatem może powodować wzmożone problemy z szkodnikiem z względu na ograniczoną selektywność wrogów naturalnych. Substancja rozkłada się do 90 dni.

Ważne aby podczas wykonywania zabiegu insektycydem stosować dużą ilość cieczy roboczej oraz zwilżacz. Pamiętajcie również aby insektycyd + zwilżacz nie mieszać z nawozami. Coragen i Runner można mieszać z fungicydami.

Który, wybrać w programie o ograniczonej pozostałości?

Coragen – okres bezpieczny do stosowania  w programie ograniczającym pozostałości to 70 dni przed zbiorem. Przy niektórych odmianach to dobry czas na zastosowanie preparatu.

Runner – okres rozkładu substancji podawany jest od 70 do 90 dni – substancja na tym etapie może zostać wykryta poniżej 0,01mg/kg.

Po za tymi produktami mamy dostępne jeszcze produkty o krótkiej karencji: Affirm,  Madex Max, Carpovirusine Super.

Jaką strategię objąć z uwzględnieniem obniżonej ilości pozostałości?

Zakładając, iż napewno będziemy w pozostałościach mieć kaptan następnie produkt na przechowalnictwo, warto zostawić sobie jedno wolne okno „gdyby coś w sezonie wypadło nagłego”. Sugestia moja osobista do stosowania preparatów w sadzie w zwalczaniu owocówki jabłkóweczki:

Druga połowa czerwca to ostatni czas na zabieg Coragenem lub Runnerem przy kolejnym zabiegu w lipcu można zastosować: Affirm, Madex Max, Carpovirusine Super.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Minister Rolnictwa: Spółdzielczość jako przyszłość rolnictwa

Rekordowa ilość ponad 550 ton nielegalnych środków ochrony roślin!