w ,

Oni przyjeżdżają na 3 miesiące pracy, a Ty tyrasz cały rok ! Kto liczy koszty pracownika?

Zbiory jabłek trwają i prawdopodobnie będą trwać do listopada, ale sen z powiek spędza sadownikom temat pracowników.

Krótko i na temat: Pracowników nie ma, odchodzą, szukając lepszych warunków, a co ważne stawki godzinowe, jakie życzą sobie za zbiór jabłek są horrendalnie wysokie.

Dyskusja niestety na temat pracownikow, wraca na forach jak bumerang. W tym tygodniu jedna z sadowniczek na naszej grupie Facebook „Sadownictwo – Doradztwo „ dodała wpis:

Dobry wieczór. Mam pytanie czysto teoretyczne? Kto liczy koszty pracownika? Widze ogłoszenia, że stawka 15-20 zł i łapię się za głowę, co się dzieje!

Czy, ktoś liczy, że oprócz tego, że płacimy stawkę godzinowa dajemy zakwaterowanie (mieszkanie+ opłaty woda prąd gaz) ubezpieczenie (KRUS lub ZUS) KRUS w tej chwili ponad 200 zł miesięcznie ZUS nie wiem, ewentualnie pełne wyżywienie, a pracownik wyjeżdża z czysta gotówka? Przy stawce godzinowej 12 zł na czysto przy przepracowanych 26 dniach w miesiącu z wolną niedziela po 10 h dziennie daje to miesięcznie 3120 zł do tego ubezp 240 zł zakwaterowanie dziennie ok. 35 zł i żywienie 750 zł na osobę daje nam 5195 zł miesięcznie. Jeśli nie damy wyżywienia, a dołożymy 2 zł na godzinie to wtedy daje nam 520 zł więcej wynagrodzenia, ale koszty ubezpieczenia i mieszkania nadal zostają te same.

Czy przy stawce 15-20 zł zwyczajnie odliczacie im te koszty? Nie rozumiem jednego. U nas średnia krajowa wynosi aktualnie 6778,63 zł, najniższa krajowa 3010 zł – są to stawki brutto. Wiele osób pracuje za najniższą za średnią nie wiem – ale my z tego odprowadzone mamy podatki do państwa, płacimy wszystkie rachunki, ubezpieczenia, utrzymanie domu mieszkania gospodarstwa i żywienie. A pracownik przyjeżdża bierze czyste pieniądze nie obchodzi go nic, a co niektórzy jeszcze śniadanie obiad i kolacje im szykują.

Ja się pytam, gdzie sens i logika takiego zachowania?! Coraz mniej się wszystko opłaca – dla jasności nie mam 10 ha sadu, truskawek, malin itd., posiadam niewielkie uprawy, do których wystarcza mi 2-4 osób plus praca własna wszystkich członków rodziny i o ile 5 lat temu nie było problemu z pracownikami i ich wymaganiami o tyle teraz przyjeżdżają patrzą, że kupiłeś nowy samochód, czy wymieniłeś ogrodzenie wokół domu i już wołają podwyżkę. Ale oni przyjeżdżają na maks 3 miesiące pracy, a ty tyrasz cały rok zeby mieć coś z tego wszystkiego. Jaki jest sens nasadzeń i brania ludzi do pracy? No chyba, że zatrudniacie na czarno, a ludzie nie maja dostępu do prądu i kapią się w rzece… może rozpętam gównoburze, ale chce odpowiedzi prawdziwych rolników, a nie troli i pseudorolników którzy pracują na etacie i dokładają do interesu.

Zapraszamy do forum w celu udzielenia odpowiedzi na wpis sadowniczki >>>

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 komentarzy

  1. Jak sobie tyle tego nasadziliście, to sobie zbierajcie. Chłopy w gumofilcach wielcy przedsiębiorcy i ich żony damy w hybrydach przecież pracować nie będą, to wstyd u siebie robić, trzeba podkupić sąsiada i zabrać mu roboli niech ryją.
    Wydawało się Wam, że zawsze Ukraina będzie robiła za 8zl za godzinę a jabłka Rosja będzie brać jak leci po 3zl za kg. Sadziliście hektary tego dziadostwa i po co, komu to potrzebne. Każdy tylko JA MAM JA MAM i nowy traktorek z unii. Chcieliście zamków z fosami i służby, a pójdziecie z torbami i dobrze.

  2. wykorzystują sadownków i rolników także ile moga. Widac, kto tu dobrze matematykię i techniki manipulacji opanował.
    Wielu polaków pracuję za najniższą krajową i mają rachunki na głowie, a ukr ma pensję jak dzieci kieszonkowe tylko dla siebie, bo reszta za free…
    ale wiecie komu za to podziekować??? WYŁĄCZNIE SOBIE sadownicy i rolnicy! A teraz myk do sąsiada za wyższą stawkę podebrać pracownków…bo w końcu wstyd nie zebrać.

  3. Taka prawda nikt nie liczy swojego. Oni czyste pieniądze, i jeszcze marudzą bo im nie pasuje. Ludzie naprali uchodźców na pomagali a to wszystko się wypielo na nas . I tylko patrzą jak nas wykorzystać. Ludzie muszą zacząć liczyć swoje koszta i zrozumieć pewne rzeczy.

Cena jabłek powinna wzrosnąć tak bardzo, jak koszty produkcji

Sadownicy chcą zatrzymać sprzedaż przetwórni ! Pieniądze z tej sprzedaży trafią do Kajmanów !