w , ,

Nowy sezon, nowe problemy, nowe rozwiązania! Co na start dla roślin?

Początek roku to mrozy w sadach i plantacjach jagodowych. Termometry w na przełomie stycznia i lutego w niektórych lokalizacjach wskazywały nawet ponad -25 stopni Celsjusza. Wielu sadowników i producentów owoców jagodowych jest zdania, że wpłynie to nie korzystnie na plony. Spotkaliśmy się w miejscowości Izabelin-Górki w sklepie ogrodniczym „U Sopla”, aby dowiedzieć się jakie produkty warto zastosować wiosną w naszych uprawach, aby pobudzić i zregenerować rośliny.

Jest duże ryzyko przemrożenia pędów, dlatego warto na wiosnę zastosować dolistnie produkt MEGAFOL na częściową regenerację uszkodzonych pędów w dawce 2 litry na hektar. Pędy to nie wszystko, system korzeniowy w uprawach jagodowych również mógł ulec pogorszeniu. Do regeneracji i odbudowy systemu korzeniowego polecamy Radifarm – Karol Madej, doradca w sklepie ogrodniczym „U Sopla”.

RADIFARM to właściwe  rozwiązanie dla producentów chcących mieć dobrze rozwnięty system korzeniowy oraz wsparcie dla rośliny po przesadzeniu. Radifarm jak każdy z produktów Valagro, jest wyprodukowany w zgodzie z technologią GEAPOWER, która jest “ewidencją” sposobu działania produktu. To dzięki GEAPOWER wiemy które biomolekuły zawarte w produkcie odpowiadają za funkcje produktu i jakie reakcje wywołują.

RADIFARM zaprojektowany został aby wspierać rośliny w 2 krytycznych momentach:

  1. Rozwój systemu korzeniowego
  2. Pokonywanie stresu w roślinie pojawiającego się po przesadzeniu
Sezon mamy tuż, tuż warto pomyśleć o strategii nawożeniowej, żebyśmy mogli mieć miejsce na zastosowanie RADIFARMU który pomoże Nam w regeneracji systemu korzeniowego – Adam Sobczyk sklep ogrodniczy „U Sopla”.

JAK RADIFARM STYMULUJE ROZWÓJ SYSTEMU KORZENIOWEGO?

Zdolność roślin do absorbcji wody i mineralnych składników pokarmowych z gleby jest związana z ich zdolnością do rozwoju systemu korzeniowego. Różne składniki zawarte w RADIFARMie są bezpośrednio zaangażowane we wspomaganie rozwoju korzeni bocznych i włośników.

 Cynk zawarty w produkcie  bezpośrednio wpływa na syntezę auksyn oraz prekursorów aminokwasów; aminokwas tryptofan jest prekursorem kwasu indolilooctowego IAA; asparagina i arginina   prekursorami poliaminy. W ten sposób wspierają one rozwój korzeni. 

Podobnie saponiny zwiększające stabilność błon komórkowych wspierają  formowanie nowych korzeni oraz  wydłużanie już istniejących. Idąc dalej, specyficzne witaminy, takie jak  tiamina są bezpośrednio związane z procesami, które określają morfologię i strukturę systemu korzeniowego. 

Radifarm. zyskał pozytywne opinie nie tylko wśród producentów owoców jagodowych czy ziarnkowych. Cieszy się uznaniem również wśród szkółkarzy.

Jest to dobry produkt, produkt który jest stosowany u mnie w okresie przygotowawczym kiedy sortujemy podkłądke i przygotowujemy do wysadzenia, jak również po zaszczepieniu – Ryszard Nowakowski, szkółka ARNO

A CO ZE STRESEM PO PRZESADZENIU?

Polisacharydy i betaina zawarte w produkcie pełnią istotną rolę w  optymalizacji wchłaniania i transportu substancji odżywczych dostarczanych do roślin na wczesnym etapie rozwoju. Są  również bezpośrednio związane  z mechanizmami, które uodparniają roślinę na stresy  abiotyczne– które pojawiają się szczególnie w pierwszych fazach rozwoju systemu korzeniowego. Są to stresy związane z warunkami atmosferycznymi- bardzo często niska temperatura, nie wystraczająca ilość światła, ograniczona ilość wody, nadmierna ilość wody, źle przygotowane podłoże, uszkodzenia gradowe, jak i również stresy biotyczne (biologiczne)

Czytaj również:

Stres roślin: Dlaczego warto stosować MEGAFOL?

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

KRUS: Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie w II kwartale 2021 r.

Komputer dla każdego dziecka bez względu na wiek z rodziny rolniczej ? Czy będzie ponowny nabór?