w ,

Nawożenie w marcu. Czy warto się spieszyć i od czego zacząć?

Sad Nowoczesny nr. 3/2022

„O nawożeniu w marcu”, Mgr inż. Zbigniew Marek

W marcu jak w garncu – pogoda bywa bardzo zmienna, ale często pozwala na pobranie próbek gleby i rozsianie pierwszych nawozów posypowych. Czy warto się spieszyć i od czego zacząć?

Jeśli gleba nie jest przemarznięta możemy pobrać próbki do analizy – choć myślę, że z praktycznego punktu widzenia lepiej byłoby to zrobić jesienią, ale teraz jeszcze zdążymy uzyskać wyniki i odpowiednio ułożyć program nawożenia. Im szybciej uzyskamy niezbędne dane, tym łatwiej będzie nam zoptymalizować stosowanie nawozów, czym zawsze musimy się kierować, zwłaszcza w czasach kryzysu. Z tego powodu warto zamówić badania „ogrodnicze”, których wyniki należy otrzymać w ciągu tygodnia (na wyniki analiz „ogrodniczych” trzeba będzie poczekać co najmniej 3-4 tygodnie).

Dodatkowo przy zlecaniu „testów ogrodowych” od razu otrzymujemy informację o zawartości dostępnego wapnia (w przypadku testów „owocowych” należy dodatkowo zamówić test na dostępny wapń). Ale bez rzeczywistych analiz trudno mówić o racjonalnym, a nawet bardziej ekonomicznym nawożeniu [czytaj więcej…].A co gdy, mamy już analizy? Jakie pierwiastki należy dostarczyć na wiosnę w sadzie? Jakie dawki i składki są niezbędne do prawidłowego rozwoju upraw sadowniczych? Dowiedzą się Państwo w najnowszym wydaniu Sadu Nowoczesnego nr. 3/2022 [ czytaj w e-wydaniu …] ! 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Początek tygodnia przyniesie zmienne zachmurzenie oraz słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Od czwartku do końca tygodnia będzie słonecznie

Cosmic Crisp wchodzi do Europy