„O nawożeniu w marcu”, Mgr inż. Zbigniew Marek
W marcu jak w garncu – pogoda bywa bardzo zmienna, ale często pozwala na pobranie próbek gleby i rozsianie pierwszych nawozów posypowych. Czy warto się spieszyć i od czego zacząć?
Jeśli gleba nie jest przemarznięta możemy pobrać próbki do analizy – choć myślę, że z praktycznego punktu widzenia lepiej byłoby to zrobić jesienią, ale teraz jeszcze zdążymy uzyskać wyniki i odpowiednio ułożyć program nawożenia. Im szybciej uzyskamy niezbędne dane, tym łatwiej będzie nam zoptymalizować stosowanie nawozów, czym zawsze musimy się kierować, zwłaszcza w czasach kryzysu. Z tego powodu warto zamówić badania „ogrodnicze”, których wyniki należy otrzymać w ciągu tygodnia (na wyniki analiz „ogrodniczych” trzeba będzie poczekać co najmniej 3-4 tygodnie).
Dodatkowo przy zlecaniu „testów ogrodowych” od razu otrzymujemy informację o zawartości dostępnego wapnia (w przypadku testów „owocowych” należy dodatkowo zamówić test na dostępny wapń). Ale bez rzeczywistych analiz trudno mówić o racjonalnym, a nawet bardziej ekonomicznym nawożeniu [czytaj więcej…].
A co gdy, mamy już analizy? Jakie pierwiastki należy dostarczyć na wiosnę w sadzie? Jakie dawki i składki są niezbędne do prawidłowego rozwoju upraw sadowniczych? Dowiedzą się Państwo w najnowszym wydaniu Sadu Nowoczesnego nr. 3/2022 [ czytaj w e-wydaniu …] !
Już 10 marca 2022 r. zapraszamy serdecznie na spotkanie z cyklu Akademia Sadu Nowoczesnego. Tematem będzie zagadnienie – Jak ograniczyć koszty produkcji przy zachowaniu jakości owoców?
Spotkanie odbędzie się 10 marca 2022 r. o godzinie 10:00.
Webinarium poprowadzi Henryk Czerwiński, redaktor naczelny Sadu Nowoczesnego, a prelegentami będą:
- – Szymon Jabłoński i Szymon Kamiński – Sadownictwo 2022 według Szymonów, debata poprowadzona będzie przez Agnieszkę Okłę-Wierzbicką, z-ca redaktora naczelnego Sadu Nowoczesnego;
- – Mgr inż. ogr. Tomasz Sikora, UPL Polska – Strategia przed nowym sezonem 2022
- – Dr Michał Szklarz, Adob – Mikroelementy w nawożeniu drzew owocowych;
- – Wojciech Kukuła, Chemirol – Sposoby bezstratnego „cięcia kosztów„;
- – Mgr inż. Ewa Bałazińska, ICB Pharma – Rozwiązania ICB Pharma dla efektywnej produkcji sadowniczej.
- – Tomasz Gasparski, Bayer – Czasami droższe, finalnie jest tańsze.
ZAPISZ SIĘ TUTAJ. Udział w seminarium jest darmowy.
GIPHY App Key not set. Please check settings