w ,

Nawożenie w marcu. Czy warto się spieszyć i od czego zacząć?

Sad Nowoczesny nr. 3/2022

„O nawożeniu w marcu”, Mgr inż. Zbigniew Marek

W marcu jak w garncu – pogoda bywa bardzo zmienna, ale często pozwala na pobranie próbek gleby i rozsianie pierwszych nawozów posypowych. Czy warto się spieszyć i od czego zacząć?

Jeśli gleba nie jest przemarznięta możemy pobrać próbki do analizy – choć myślę, że z praktycznego punktu widzenia lepiej byłoby to zrobić jesienią, ale teraz jeszcze zdążymy uzyskać wyniki i odpowiednio ułożyć program nawożenia. Im szybciej uzyskamy niezbędne dane, tym łatwiej będzie nam zoptymalizować stosowanie nawozów, czym zawsze musimy się kierować, zwłaszcza w czasach kryzysu. Z tego powodu warto zamówić badania „ogrodnicze”, których wyniki należy otrzymać w ciągu tygodnia (na wyniki analiz „ogrodniczych” trzeba będzie poczekać co najmniej 3-4 tygodnie).

Dodatkowo przy zlecaniu „testów ogrodowych” od razu otrzymujemy informację o zawartości dostępnego wapnia (w przypadku testów „owocowych” należy dodatkowo zamówić test na dostępny wapń). Ale bez rzeczywistych analiz trudno mówić o racjonalnym, a nawet bardziej ekonomicznym nawożeniu [czytaj więcej…].

A co gdy, mamy już analizy? Jakie pierwiastki należy dostarczyć na wiosnę w sadzie? Jakie dawki i składki są niezbędne do prawidłowego rozwoju upraw sadowniczych? Dowiedzą się Państwo w najnowszym wydaniu Sadu Nowoczesnego nr. 3/2022 [ czytaj w e-wydaniu …] ! 

Już 10 marca 2022 r. zapraszamy serdecznie na spotkanie z cyklu Akademia Sadu Nowoczesnego.  Tematem będzie zagadnienie – Jak ograniczyć koszty produkcji przy zachowaniu jakości owoców?

Spotkanie odbędzie się 10 marca 2022 r. o godzinie 10:00. 

Webinarium poprowadzi Henryk Czerwiński, redaktor naczelny Sadu Nowoczesnego, a prelegentami będą:

  • – Szymon Jabłoński i Szymon Kamiński – Sadownictwo 2022 według Szymonów, debata poprowadzona będzie przez Agnieszkę Okłę-Wierzbicką, z-ca redaktora naczelnego Sadu Nowoczesnego;
  • – Mgr inż. ogr. Tomasz Sikora, UPL Polska – Strategia przed nowym sezonem 2022
  • – Dr Michał Szklarz, Adob – Mikroelementy w nawożeniu drzew owocowych;
  • – Wojciech Kukuła, Chemirol – Sposoby bezstratnego „cięcia kosztów„;
  • – Mgr inż. Ewa Bałazińska, ICB Pharma – Rozwiązania ICB Pharma dla efektywnej produkcji sadowniczej.
  • – Tomasz Gasparski, Bayer – Czasami droższe, finalnie jest tańsze.

ZAPISZ SIĘ TUTAJ. Udział w seminarium jest darmowy.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Początek tygodnia przyniesie zmienne zachmurzenie oraz słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Od czwartku do końca tygodnia będzie słonecznie

Cosmic Crisp wchodzi do Europy