w , ,

Jak podnieść pH gleby w sadzie ?!

Wapno posypowe oraz wapń stosowanych dolistnie jest najlepszym przyjacielem sadownika w osiąganiu dobrej jakości owoców. Sadownicy obecnie są w trakcie stosowania nawozów posypowych oraz badań pH gleby.

Optymalny odczyn gleb do jakiego należy dążyć  w gospodarstwie sadowniczym powinien być na poziomie wyższym niż 6,0 pH ( około 6,5 pH).

Jeśli Twoje pH gleby w sadzie jest niższe 6,0 pH zastanów się nad zastosowaniem wapna posypowo! Jednorazowo możesz zastosować  około 600 kg CaO/ha – dawka taka podniesie pH gleby o około 0,2-0,3 punkty.

Jeśli otrzymałeś wyniki badań gleby i wyraźnie jest napisane, że pH gleby jest za niskie dawkę jednorazową stosujesz na wiosnę oraz na jesieni! W ciągu roku jesteś w stanie podnieść po dwóch zabiegach pH p 0,4 do 0,6 punktów.

Jakie wapno wybrać? Jakie jest najlepsze?

Otwarcie piszę – NIE BEDZIE TUTAJ REKLAMY! Wybierz wapno, które się u Ciebie sprawdza lub wybierz takie które  ma zawartość magnezu! Dużo magnezu nie znaczy dobrze! Jeśli magnezu będzie powyżej 16%  pobieranie wapna może być utrudnione. Jeśli nie wiesz  czy gleba potrzebuje magnezu – wykonaj badania gleby. >>> Jak pobrać próbki na badanie gleby? <<<

Nawożenie wapnem możesz wykonać jesienią oraz wiosną. Jeśli na jesieni nie masz wyników badania gleby – zrób badania a wapno podaj wiosną. Jeśli masz wyniki badań, działaj jesienią. Wapno można zastosować po opadnięciu liści w sadzie (działa ono agresywnie na liście). Bardzo ważne!  Nawożenie wapnem należy wykonać podczas suchej pogody!

czytaj również:

Wapnowanie w sadzie. Jakie dawki? Jakie optymalne pH gleby?

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wapnowanie w sadzie. Jakie dawki? Jakie optymalne pH gleby?

Kiedy stosować siarczan wapnia w sadzie? Jak obniżyć pH gleby w sadzie?