w ,

Nawóz wapniowy dla jabłoni? Czy chlorek wapnia to dobry produkt? Wyjaśnia Robert Sas IPSAD

Owoce, które otrzymujemy na jesieni to całoroczna praca sadowników. Producenci jabłek dążą cały sezon do uzyskania jak najlepszej jakości owoców z wysokimi parametrami BRIX oraz jędrności. Do uzyskania odpowiednich parametrów niezbędne jest nawożenie odpowiednimi produktami, w tym między innymi produktami z zawartością wapnia.

Na rynku istnieje wiele produktów wapniowych, nie zawsze te najdroższe produkty są najbardziej skuteczne -informuje znany ekspert w dziedzinie sadownictwa Robert Sas z IPSAD.

Mówiąc o jakości owoców, należy skupić się na jednym z najważniejszych parametrów, czyli mówimy tutaj o jędrności. Za jędrność owoców odpowiada wapń. W naszych pracach sadowniczych wapń ma ogromnie znaczenie. W 2020 roku porównywaliśmy różne produkty zawierające wapń w kontekście ostatecznej skuteczności w osiągnięciu najlepszej jakości owoców.

-Robert Sas, IPSAD.

Niżej zamieszczamy cały wykład-video z Panem Robertem Sasem z IPSAD:

Najskuteczniejszymi produktami dającymi najlepsze efekty, okazały się produkty oparte na chlorku wapnia (chlorek wapnia). Oczywiście, chlorek wapnia działa bardzo efektywnie, ale niesie za sobą wiele konsekwencji w postaci, chociażby różnego rodzaju toksyczności i fitotoksyczności. W związku z tym zalecamy i praktyka nakazuje, aby przy stosowaniu chlorku wapnia stosować produkty, które taką fitotoksyczność, mogłyby ograniczać. W naszym doświadczeniu osiągnęliśmy bardzo dobre efekty, stosując chlorek wapnia z produktami aminokwasowymi, w tym przypadku stosowaliśmy Megafol, firmy Valagro. Ten wariant jest jednym z ciekawszych, które można zastosować.

-informuje Robert Sas, IPSAD.

MEGAFOL zawiera szereg biomolekuł, które pomagają roślinom przetrwać m.in. stres wywołany przymrozkami, suszą czy ulewą. MEGAFOL dzięki obecności aminokwasów i betain jest stosowany często w mieszaninie z chlorkiem wapnia w uprawach sadowniczych. Zawarte w produkcie aminokwasy betainy, witaminy oraz biomolekuły  odpowiadają za funkcje transportowe, ograniczanie stresu a także możliwej fitotoksyczności wynikającej z niektórych zabiegów wykonywanych w sadach (np. chlorek wapnia). Oddziaływuje na stabilizację błon komórkowych i prawidłowe funkcjonowanie  białek regulowanych niską temperaturą oraz wpływa na regulację wiązania wapnia w komórce- uniemożliwiając depolaryzację błon a tym samym przetrwanie komórek, w warunkach stresu.

MEGAFOL jest roślinnym biostymulatorem o funkcji ANTY-STRESOWEJ oraz pełni funkcję aktywatora wzrostu który zwiększa plon i poprawia jego jakość. Zawiera  w 100% składniki organiczne pochodzące naturalnych ekstraktów roślinnych.

Zawarte w MEGAFOLU specyficzne aminokwasy zapewniają optymalną ochronę i odtworzenie najważniejszych funkcji metabolicznych.

POBUDZA WZROST ROŚLIN:

MEGAFOL zawiera aminokwasy, które zwiększają aktywność fotosyntetyczną roślin co zapewnia większą ilość energii dla rozwoju i wzrostu.Dzięki zawartości naturalnych z ekstraktów roślinnych poprawia  również rozwój rośliny

AKTYWNOŚĆ TRANSPORTOWA:

MEGAFOL poprawia pobieranie nawozów i innych substancji podawanych roślinie.

MEGAFOL może być z powodzeniem stosowany łącznie z fungicydami, herbicydami, insektycydami i nawozami. Skuteczność i szybkość działania tych preparatów wzrasta przy ich stosowaniu łącznie z MEGAFOLEM.

Przy stosowaniu z selektywnymi herbicydami występuje szybsza eliminacja chwastów.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pracownik wszedł do komory beztlenowej bez wiedzy właściciela po jabłka!

Jak pozbyć się pędraków z gleby?