Termin obserwacji mszycy powinien rozpocząć się już przed rozpoczęciem wegetacji. Pierwsze larwy oraz jaja mszycy możemy zaobserwować z początkiem kwietnia w sadach.
Larwy oraz jaja mszycy w dużym stopniu niszczone są przez biedronki i inne drapieżne owady. Pamietajmy o tym, że drapieżne owady są bardzo pożyteczne w sadzie.
Należy prowadzić bieżącą lustracje a w konieczności gdy stwierdzimy liczną kolonie mszyc lub ich żerowania, dopiero stosować ŚOR. Wada zabiegu – zwalczymy pożyteczne owady drapieżne.
W wielu komunikatach proponuje się produkty z grupy pyretroidów, które działają na roślinie powierzchniowo i najskuteczniej w temp. do 20 stopni Celsjusza. Zabieg wskazany jest w fazie sezonu wegetacyjnego, kiedy populacje organizmów pożytecznych są mało liczebne (dla nich również zabieg jest toksyczny)!
Pyretroidy – naturalne i syntetyczne środki ochrony roślin używane w celu zwalczania owadów. Są zaliczane do trzeciej generacji insektycydów. Działają wybiórczo. Są trujące dla owadów, a mało szkodliwe dla ludzi i innych organizmów wyższych. Nie działają na grzyby. Stosuje się je często do ochrony drewna.
Na owady działają w sposób kontaktowy i żołądkowy, mogą przeciwdziałać zamykaniu przetchlinek – śmierć owada przez przesuszenie.
Przykłady:
- pyretryna
- jasmolina
- cyneryna
Syntetyczne
- aletryna
- alfametryna
- bioresmetryna
- cyflutryna
- cypermetryna
- deltametryna
- fenwalerat
- permetryna
- rozmetryna
- transflutryna
Uwaga ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.