w , ,

Mikrobiogazownie rolnicze sposobem na samowystarczalność energetyczną gospodarstwa

Kampania realizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Zmiany w światowej gospodarce i notowany w ostatnim czasie gwałtowny wzrost cen energii znacząco wpływają na coraz większe koszty produkcji rolniczej. By je obniżyć, rolnicy sięgają po innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest inwestycja w odnawialne źródła energii. 

Dla hodowców bydła i trzody chlewnej rozwiązaniem mogą być mikrobiogazownie rolnicze. Są to niewielkie instalacje o mocy elektrycznej do 50 kW, które z odchodów zwierzęcych potrafią wytworzyć energię elektryczną oraz ciepło. To nie jedyna korzyść, bo pozostająca po procesie fermentacji masa jest znakomitym nawozem.

Uproszczone procedury budowlane oraz przyłączeniowe to dodatkowe argumenty zachęcające do inwestowania w tego typu źródła OZE.

Czy rolnicy interesują się mikrobiogazowniami? ile aktualnie takich instalacji funkcjonuje w Polsce?

Przykład mikrobiogazowni został przedstawiony w filmie „Mikrobiogazownia rolnicza – sposób na samowystarczalność energetyczną”, zrealizowanym w gospodarstwie rolnym należącym do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. Gospodarstwo znajduje się w Starczowie – małej miejscowości położonej w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim. Od 2022 r. na jego terenie funkcjonuje mikrobiogazownia rolnicza o mocy 44 kW.

– Od kilku lat myśleliśmy o biogazowni i o wykorzystaniu gnojowicy, która w gospodarstwie rolnym jest problemem. Trzeba ją przechowywać przez 5 miesięcy i tylko w niektóre dni można wylewać na pola – mówi Wiktor Karol, Prezes OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim.

Dzięki temu rozwiązaniu cała gnojowica wytwarzana w gospodarstwie jest przetwarzana w mikrobiogazowni na energię elektryczną oraz ciepło.

Wytworzona energia elektryczna wykorzystywana jest na potrzeby gospodarstwa, natomiast nadwyżka sprzedawana jest do sieci po stawkach gwarantowanych przez państwo. 

Obserwowany w ostatnim czasie wzrost kosztów energii i nawozów powoduje, że coraz większa liczba rolników interesuje się budową mikrobiogazowni rolniczych. Wielkość instalacji należy zawsze dopasować do ilości substratu, jaki jest dostępny w gospodarstwie rolnym.

pastedGraphic.png

Informacje na temat biogazowni rolniczych, a także wszystkie filmy zrealizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, dostępne są na stronie internetowej – www.kowr.gov.pl. 

Zobacz również:

Biogazownie dla rolników – korzyści ekonomiczne, środowiskowe i społeczne

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Otwarcie rynku Wietnamu dla borówki z Polski

Pogoda na poniedziałek