w ,

Maszyny do odchwaszczania płomieniowego mogą skutecznie chronić sady

foto: www.freshplaza.com

W obliczu coraz częstszych i bardziej dotkliwych przymrozków, rolnicy poszukują innowacyjnych metod ochrony swoich cennych upraw. Okazuje się, że rozwiązanie może tkwić w technologii dotychczas kojarzonej z zupełnie innym zastosowaniem – odchwaszczaniu płomieniowym. Jak donosi Marco Mingozzi, właściciel Grupy Mingozzi, która jako pierwsza dostrzegła ten potencjał, maszyny do odchwaszczania płomieniowego mogą skutecznie chronić sady i warzywniki przed niszczycielskim działaniem mrozu.

Wiosna 2025 roku przyniosła serię przymrozków, które między 19 marca a 9 kwietnia kilkukrotnie nawiedziły obszary upraw owoców i warzyw po stronie Adriatyku. Dla wielu rolników oznaczało to widmo utraty plonów. Jednakże, jak podkreśla Marco Mingozzi, ci, którzy zdecydowali się na zastosowanie technologii odchwaszczania płomieniowego, zdołali ocalić swoje zbiory.

Kluczem do tej niekonwencjonalnej metody ochrony jest zjawisko inwersji termicznej, które odpowiada za powstawanie przymrozków. Zimne powietrze, będąc cięższe, gromadzi się przy powierzchni ziemi, stanowiąc zagrożenie dla roślin. Odchwaszczacz płomieniowy, poprzez intensywne ogrzewanie powietrza przy gruncie, wywołuje konwekcję. Ciepłe powietrze unosi się, wypychając chłodniejszą masę powietrza do góry.

Jak wyjaśnia Mingozzi: „Wzrost wysokości zimniejszego powietrza znajdującego się na ziemi jest wywoływany przez konwekcję, ogrzewającą powietrze znajdujące się blisko ziemi w odpowiedni sposób i objętości. Gdy masa powietrza na ziemi się nagrzewa, rozszerza się, stając się mniej gęsta, a tym samym zaczyna się unosić. Dwie masy powietrza, jedna zimna i jedna ciepła, zbiegają się i unoszą. Proces ten jest wyzwalany przez silne ogrzewanie powietrza wytwarzane przez maszynę na ziemi.”

Proces ten został zademonstrowany 19 marca 2025 roku w Azienda Agricola Fuzzi w Forlì, gdzie przeprowadzono operacje zarówno odchwaszczania, jak i ochrony przed mrozem.

Wznoszące się ciepłe powietrze ochładza się z wysokością i na pewnym poziomie (powyżej 4 metrów) osiąga temperaturę otaczającego powietrza, co powoduje zatrzymanie jego ruchu w górę. Niemniej jednak, ogrzanie warstwy powietrza bezpośrednio nad ziemią wystarcza, aby podnieść temperaturę w obrębie upraw i uchronić je przed uszkodzeniami mrozowymi.

Maszyny wykorzystywane do tego celu są holowane przez ciągniki i zasilane gazem LPG z komercyjnych butli. Dzięki specjalnemu systemowi, składającemu się z bezpośredniego płomienia chronionego strumieniem powietrza, osiągają ciągłą szerokość roboczą wynoszącą 12 metrów i prędkość roboczą 6 km/h. Pozwala to na zabezpieczenie około 6-8 hektarów upraw w ciągu godziny.

Urządzenie wyposażone jest w 15 palników z otwartym płomieniem, zabezpieczonych osłonami i systemami bezpieczeństwa, a także w dwa zestawy palników bocznych (po trzy z każdej strony). Całość jest połączona rurami i zaworami, a sterowanie palnikami odbywa się z jednostki umieszczonej na ciągniku.

Odkrycie, że odchwaszczacze płomieniowe mogą pełnić podwójną funkcję, otwiera nowe możliwości dla rolników w walce z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi. Inwestycja w tego typu maszynę może okazać się nie tylko skutecznym narzędziem do zwalczania chwastów, ale także cennym zabezpieczeniem przed stratami spowodowanymi przez mróz, co udowodniły doświadczenia z regionu Adriatyku w marcu i kwietniu bieżącego roku.

źródło: www.freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

Kluczowe substancje czynne w ochronie przed parchem a powstawanie form odpornych!

To on buduje najlepiej próchnicę w glebie! 2 tony tego produktu odpowiadają 30 tonom świeżego obornika!