w ,

Kilka słów o podchlorynie sodu w jabłoni…

W związku z tekstem poniżej informuję, iż informacje zawarte w nim są napisane na podstawie wiedzy o Angielskich sadach. Uprzejmie informuje, że MATERIAŁ NIE STANOWI DORADZTWA! Sadownik bierze pełną odpowiedzialność stosowania się do przepisów obowiązujących w Polsce w kwestii stosowania ŚOR.

Tak dużo mówimy o podchlorynie sodu do stosowania w sadach, pragnę zaznaczyć, iż już przed 2015 rokiem techniczny podchloryn sodu był używany w Angielskich sadach do zwalczania raka drzew. Czy do zwalczania, czy do profilaktyki – teorie są dwie. Sady w których zaobserwowano dużo raków w okresie spoczynku, potraktowano kilka lat z rzędu technicznym podchlorynem sodu – efektem tego było zmniejszenie problemu z rakiem w Angielskich sadach po okresie 3-4 lat.

Podchloryn Sodu niszczy zarodniki grzyba, nie potwierdzono natomiast wyniszczenia grzybni. Zabieg w Anglii stanowił część programu strategii w walce z rakiem drzew. Angielscy sadownicy nie zalecali go jako jedyny zabieg przeciwko tej chorobie w sezonie. W młodych sadach NIE POLECA SIĘ podchlorynu sodu.

Zaleta produktu to niski koszt zakupu preparatu. Wady produkt to traci on ważność w ciągu trzech miesięcy od produkcji; podchloryn sadu nie jest selektywny – zniszczy wszystko ZARÓWNO DOBRE JAK I ZŁE W SADZIE. Sadownicy, którzy odważyli się stosować podchloryn sodu w Polsce głośno mówią, iż działa dobrze miejscowo ale w oprysku na całym sadzie niszczy pożyteczne elementy a po kilku latach nie są w stanie już poradzić sobie z rakiem.

Fora internetowe pękają w szwach od haseł „Jaką dawkę podchlorynu należy stosować w sadzie?”. Najczęściej podawana dawka podchlorynu sodu stosowanego w sadach to 15l (15% roztworu) na 750l /ha.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawożenie POTASOWE – kiedy i ile?

Blisko 19 mld euro więcej ma dostać Polska od UE na lata 2021-2027