Kiedy należy stosować siarczan wapnia?! I co robić gdy pH gleby w sadzie jest zbyt wysokie?
Badania gleby to podstawa każdego nawożenia posypowego, jeśli wynik badania pH gleby jest wyższy lub równy 7,o to znaczy, że pH gleby jest zbyt wysokie! Siarczan Wapna stosujemy tylko w sadach z zbyt wysokim pH! Siarczan Wapnia nie podnosi pH gleby a dostracza wapń, nie zaleca się go stosować w sadach z zbyt niskim pH gleby. Jesień TO IDEALNY moment na stosowanie tego nawozu po opadnięciu liści. Wapń zawarty w siarczanie wapnia jest łatwiej dostępny dla roślin niż wapń zawarty w zwykłych nawozach posypowych.
Niestety siarczan wapnia ma też wady, czyli duże pokłady potasu i magnezu co nie jest wskazane w sadach z zbyt wysokimi poziomami tych dwóch pierwiastków.
Ile stosować siarczanu wapnia w sadach, gdy pH gleby jest zbyt wysokie?
Sadownik musi założyć dwie sytuacje:
- zbyt wysokie pH gleby lecz mała zasobność w potas i magnez*
- zbyt wysokie pH gleby lecz duża zasobność w potas i magnez**
*Jeśli sadownik nie ma zbyt wysokiej zawartości w glebie w magnez i potas: siarczan wapnia, stosuje co około 4 lata dawkę od 3 do 4 ton siarczanu wapnia/ha. Bardzo ważne aby w roku kiedy sadownicy stosują siarczan wapnia zmniejszyć dawkę potasu!
**Jeśli sadownik ma zbyt wysokie zawartości w glebie magnezu i potasu co roku stosuje mniej niż 1 tonę siarczanu magnezu/ha oraz pomija lub obniża dawkę potasu na rok.
czytaj również:
jak najbardziej pod drzewkiem i bez majtek. RW