w , ,

Nawożenie POTASEM jesień czy wiosna?

Potas – jest odpowiedzialny  i niezbędny do prawidłowego wzrostu owoców, wybarwienia i jędrności. Potas jest  również w późniejszym etapie składnikiem hamującym wzrost pędów oraz wprowadza drzewa w stan spoczynku.
Jesień to czas na nawozy potasowe, należy pamiętać że stosujemy potas  jesienią na glebach średnich i ciężkich. Na lekkich glebach jest ryzyko, że zimą potas zostanie wymyty.
Termin stosowania nawozów potasowych polecany szczególnie  jest na glebach lekkich na wiosnę.
Jesienne zabiegi potasowe pozwalają na stosowanie chlorkowych nawozów potasowych czyli soli potasowych – jest to ekonomiczny nawóz, tańszy od siarczanu potasu.  Sadownicy często w sadach bez fertygacji, sól potasową stosują jesienią. Pamiętajmy, iż po nawożeniu jesiennym warto sprawdzić zasobność gleby w potas w szczególności po mokrej, deszczowej zimie.
Nie przekreślam jednak siarczanów potasu na jesieni. Jeśli gleba jest zasobna w siarkę można zastosować siarczan na jesieni.
Ciekawostka: niektóre warzywa (cebule, kapusty) wykazują zapotrzebowanie na siarczan potasu.
Jednak jeśli macie wybór czy siarczan zastosować wiosną czy jesienią? – lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie go na wiosnę ponieważ znaczna część siarki w postaci anionu w zimę może zostać wymyta.
UDOSTĘPNIJ

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Nie wiem dla kogo dedykowane są te artykuły ale na pewno nie dla profesjonalistów. Wiedza jest wręcz karygodna…. Sorry Iza lubię cię ale..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kształtowanie cen jabłek deserowych w drugim tygodniu listopada na płaszczyźnie zagranicznej.

Jakie ciągniki były najczęściej kupowane w październiku 2018 ?!