w ,

Jakie stawki w 2022 roku za wynajem miejsca do przechowywania jabłek ?

Tematem numer jeden na początku września 2022 roku nie są zbiory Gali, a ceny prądu! W poprzednim materiale poruszyliśmy ten temat, i zapytaliśmy Państwa: Kogo będzie stać trzymać jabłka do wiosny?

Przechowalnictwo w Polsce to nie tylko przetrzymywanie jabłek ze swojego gospodarstwa, ale i również wynajem powierzchni przechowalniczych innym sadownikom.

Wielu sadowników mających duże powierzchnie przechowalnicze/chłodnicze, wynajmuje co roku część z nich innym sadownikom. Czasami, również warunki atmosferyczne potrafią zwolnić miejsce w komorach. Mamy tu na myśli gospodarstwa, gdzie przymrozki albo grad ograniczyły w dużymi stopniu plonowanie. Takie sytuacje również generują wolne miejsca do wynajęcia.

Jakie będą stawki były za wynajem miejsca do przechowywania jabłek w latach poprzednich ?

W 2020 roku stawka za wynajęcie komory do lutego/marca od skrzyni wynosiła od 50 do 70 złotych, a stawka za kilogram jabłka wstawionego do marca wynosiła 25 groszy.

W 2021 roku stawka za wynajem komory do wcześniej wiosny wynosiła od skrzyni 70 – 80 złotych, a stawka za kilogram jabłka wstawionego marca wynosiła od 30 do 50 gorszy.

Pytanie, jakie stawki będą w roku 2022 za wynajem miejsca?

Niestety, ale stawki które padają w branży za wynajem miejsca na jabłka są w bardzo rozbieżnych granicach od 120 do 180 złotych od skrzyni.

W rozmowie z  jednym z sadowników słyszymy:

„Jak brałem w tamtym roku od skrzyni 70-80 złotych, to co w tym roku według kosztów energii na ten moment powinienem brać 160 – 180 złotych? A czy cena energii nie wzrośnie znowu w styczniu?”

Na ten moment nie mamy informacji, dotyczących cen trzymania jabłka od kilograma.

Sadownicy, którzy mają do wynajęcia powierzchnie mają wiele wątpliwości, co do stawki, jaką zaproponować. Kwota za wynajem będzie na pewno wysoka, a i gwarancja, nikt nie ma też pewności, czy cena nie wzrośnie po nowym roku za energię.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

MRiPS nie uwzględniło wszystkich cudzoziemców do pracy w sadownictwie

W sadach pełno owoców, których nie ma komu zrywać.