w , ,

Jakie odmiany borówki amerykańskiej sadzić? Czym się od siebie różnią?

Spotkaliśmy się w Lewiczynie Szkółka Arno z Ryszardem Nowakowski oraz z dr inż. Tomaszem Krupą z SGGW, gdzie podjęliśmy zagadnienia pomocne dla plantatorów borówki, związane z założeniem plantacji.

Jakie odmiany borówki amerykańskiej posadzić? Skupić się na odmianach nowych czy zaufać sprawdzonym w Polskim klimacie?

Odmiany, które znajdują się w Lewiczynie Szkółce ARNO to Spartan, Bluecrop, Bluegold i Elliott. Największą zaletą tych odmian jest to, iż są to odmiany tradycyjnie uprawiane w Polsce. Jeśli ktoś zdecyduje na uprawę tych odmian napewno się nie zawiedzie. – podkreśla dr inż. Tomasz Krupa z SGGW.

Bluecrop jest uważany  często za odmianę przestarzałą, natomiast jeśli ktoś zaczyna swoja przygodę z uprawą borówki amerykańskiej to jest to idealna odmiana dla początkujących plantatorów borówki amerykańskiej. – więcej na temat odmiany Bluecrop o wadach i zaletach w video-relacji.

Spartan to odmiana wcześniejsza o bardzo ładnych owocach ale miej plenna od Bluecropa. Odmiana prosta do uprawy. – więcej na temat odmiany Spartan o wadach i zaletach w video-relacji.

Bluegold ma charakterystyczny wzrost, dlatego cięcie tej odmiany jest zupełnie inne niż w przypadku odmiany Bluecrop. Odmiana Bluegold polecana jest w miejsca w Polsce gdzie są niskie bardzo temperatury np. Lubelszczyzna. – więcej na temat odmiany Bluegold o wadach i zaletach w video-relacji.

Elliott charakteryzuje się bardziej wyciągniętymi liśćmi. Jest to odmiana która powinna mieć stanowiska południowe lub zachodnie Polski. Początkujący plantator może mieć problem z zbiorem wszystkich owoców. – więcej na temat odmiany Elliott o wadach i zaletach w video-relacji.

Czy warto sadzić nowości – odmiany mniej znane ?

Odmiany nowe od kilku lat w Polsce to: Liberty, Aurora i Draper to odmiany patentowane i przez to maja pewien rodzaj mankamentu. Wielu plantatorów narzeka na nie ponieważ rozmnażane są metodą in-vitro. Metoda rozmnażania in-vitro na plantacji objawia się faktem iż, trafiają się lepsze i gorsze rośliny natomiast odmiany rozmnażane tradycyjne  będą charakteryzowały się takimi samymi cechami przy każdej sadzonce. Odmiany Cargo,  Top,  Choise  są to odmiany totalnie nie znane w Polsce. Odmiany pochodzą z Stanów i Holandii, należy pamietać, iż są to inne warunki, inna technika i to czy odmiany sprawdzą się  w warunkach Polskich dowiemy się za 10 lat.

Odcinek Extra kończy w tym roku serię video-relacji nagrywanych w Szkółce Arno pomagających plantatorom borówki amerykańskiej w udzieleniu odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące uprawy borówki amerykańskiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej obejrzyj  wszystkie odcinki o uprawie borówki amerykańskiej:

Co musisz wiedzieć przed założeniem plantacji borówki!? Gleba i woda – Tomasz Krupa oraz Ryszard Nowakowski Szkółka ARNO

Jak i kiedy prawidłowo sadzić borówkę amerykańską? Tomasz Krupa oraz Ryszard Nowakowski Szkółka ARNO

Borówka amerykańska jesienią – co należy wiedzieć i zrobić !?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

W Mołdawii brakuje rąk do zbioru jabłek… Jakie stawki za zbiory jabłek są w Mołdawii?

Wzory oświadczeń za usługi wodne. Złóż do 30 października!