w , , ,

Borówka amerykańska jesienią – co należy wiedzieć i zrobić !?

Spotkaliśmy się w Lewiczynie Szkółka Arno z Ryszardem Nowakowski oraz z  dr inż. Tomaszem Krupą z SGGW, gdzie podjęliśmy zagadnienia pomocne dla plantatorów borówki, związane z założeniem plantacji jesienną porą oraz jakie czynności należy podjąć w danym okresie jesienno/zimowym w uprawie borówki amerykańskiej.

Na co należy zwrócić uwagę  jesienią w plantacji borówki amerykańskiej?

W pierwszej kolejności należy rośliny uśpić a jak to zrobić: przede wszystkim należy ograniczyć azot oraz wykonać kilkakrotne zabiegi dolistne fosforem i potasem. Warto również, dodatkowo dodać cynk, który będzie wspomagał rośliny w okresie jesienno/zimowym. Wyjaśnia w video-relacji dr inż. Tomasz Krupa – więcej w video-relacji.

Jak podlewać borówkę amerykańską w sezonie jesiennym?

Nadmiar wody jest nie korzystny w tym okresie, dlatego wielu plantatorów pozostawia zachwaszczenie w swoich uprawach. Chwastów wieloletnich nie powinno być na plantacji natomiast chwasty jednoroczne mogą pozostać, napewno mokrą jesienią będą działały korzystnie ograniczając zalanie wodą roślin. Wyjaśnia dr inż. Tomasz Krupa w video-relacji zamieszczonej wyżej.

Jak walczyć z szkodnikami i chorobami jesienią w uprawie borówki amerykańskiej?

Okres pod względem chorób i szkodników nie jest taki groźny jak wiosna czy lato – tutaj możemy “przespać” ten czas. W porze jesiennej nie mamy rozwoju żadnych mszyc, larw wiec w tym momencie należy skupić się na uśpieniu roślin czyli przygotowaniu jej w okres zimowy.  Jeśli myślimy o chorobach to szara pleśń rozwija się na liściach… więcej dowiecie się w video-relacji zamieszczonej wyżej.

Jakie znaczenie ma termin sadzenia jesiennego?

Polecamy  właśnie okres sadzenia jesiennego, ponieważ okres przygotowania na aklimatyzację rośliny jest dłuższy. Sadząc rośliny jesienią należy pamiętać również o cięciu na wiosnę. Rośliny po posadzeniu w nowej glebie należy również podlać nie zapominając o ściółkowaniu przed ewentualnymi mrozami. Dr inż. Tomasz Krupa szczegółowo wyjaśnia w video-relacji zamieszczonej w artykule.

 Jak posadzić jesienią krzak borówki amerykańskiej? 

Sadzonke wyjmujemy z doniczki i pamiętamy sadząc aby nie zasypać szyjki korzeniowej. Należy również zwrócić uwagę aby nie  posadzić za płytko rośliny, dobre ubicie rośliny po posadzeniu jest też ważne. Przysypujemy na okres zimowy sadzonkę trocinami ale na wiosnę odkrywamy z trocin szyjkę sadzonki. – Dr inż. Tomasz Krupa szczegółowo wyjaśnia w video-relacji zamieszczonej w artykule.

Projekt wiedzy merytorycznej dotyczącej borówki amerykańskiej realizowany przez Szkółkę ARNO, ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z założeniem plantacji. Wszelkie pytania dotyczące zakładania plantacji, doboru sadzonki czy prowadzenia uprawy borówki można wysyłać pod adres email: [email protected] adres: 05-622 Belsk Duży LEWICZYN 77 a koło Grójca.

Zobacz również poprzedni odcinek:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy sprzedaż bezpośrednia jest realna? Czyli jak wypromować owoce lokalnie! / Leśniewscy

Czy Kolumbia stanie się nowym rynkiem dla Polskich Jabłek?