Cięcie mechaniczne w sadzie. Stawki, wydajność, opłacalność?
Cięcie mechaniczne co roku staję się bardziej popularne oraz jest idealną alternatywą dla dużych gospodarstw sadowniczych.
Cięcie mechaniczne jest stosowane zazwyczaj w młodych nasadzeniach ale i również w starszych kwaterach, jeśli mamy tylko możliwość wjazdu. Cięcie może odbywać się za pośrednictwem pił lub listw tnących. Piły i listwy można ustawić pod określoną wysokość, szerokość, nachylenie i kąt cięcia. Godzina pracy maszyny do cięcia mechanicznego w sadzie kosztuje od 160 zł do 220 zł.
Maszyna jest w stanie zrobić od 1 ha do 2,5 ha w ciągu półtorej godziny tutaj zależy wszystko od nasadzenia, rozstawu drzew, przejazdów, wieku sadu, wysokości słupów – czynników jest wiele. Należy pamiętać również, czym szybsza prędkości cięcia maszyny tym słabsza jakość wykonania tego otóż cięcia w sadzie. Dlatego operatorzy pił mechanicznych zalecają często aby jeden hektar wykonywać w ciągu dwóch godzin. UWAGA: Ustawienie maszyny pod konkretny sad jest również czasochłonne.
Należy jednak pamiętać iż, mimo wykonanej pracy przez maszynę, będzie konieczna korekta ręczna. Korekta pochłania mniejszą ilość nakładu pracy i czasu w sadzie, niż przy tradycyjnym cięciu bez użycia pił mechanicznych. Korekta po cięciu mechanicznym wykonywana jest przez ekipy do cięcia sadów. Ekipa składająca się z sześciu osób w ciągu dnia jest w stanie wykonać korektę na areale 2 hektarów.
Eksperci od cięcia mechanicznego twierdzą, że cięcie mechaniczne jest bardzo korzystne dla drzew ponieważ hamuje wzrost a jednocześnie sprzyja zapąkowaniu. Cięcie tego typu maszynami wykonujemy do kwitnienia.
Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie posłuchaj wywiadu dotyczącego cięcia mechanicznego: