w , ,

Starsze nasadzenia czy można ciąć mechaniczne? Jakie są konsekwencje po pierwszym cięciu w starszych sadach..

Cięcie mechaniczne jest stosowane w młodych nasadzeniach jak i również w starszych zadbanych sadach. Eksperci od cięcia mechanicznego twierdzą, że cykliczne cięcie mechaniczne jest bardzo korzystne dla drzew ponieważ hamuje wzrost a jednocześnie sprzyja zapąkowaniu. Cięcie tego typu maszynami wykonujemy do kwitnienia.

Czy cięcie mechaniczne jest dla każdego rodzaju sadów?

Jeśli posiadasz kilkunastoletni / kilkudziesięcioletni sad (starsze nasadzenia) i nigdy wcześniej nie stosowałeś w swoim sadzie cięcia mechanicznego musisz być przygotowany na możliwość wystąpienia problemów  po cięciu mechanicznym.

Cięcie mechaniczne w starszych kwaterach gdzie nie było dotychczas stosowane może wiązać się z  problemem silnego wzrostu górnej części drzew. Jeśli wzrost drzew będzie zbyt silny, konieczna będzie korekta ręczna a nawet być może podcinanie korzeni. Dodatkowo sadownicy stosują zabieg Regalisem aby wyhamować wzrost drzew po pierwszym cięciu mechanicznym w starszym nasadzeniu.

Sadownik, który zaczyna swoją przygodę z cięciem mechanicznym w starszych sadach musi być przygotowany na taką ewentualność w pierwszych latach cięcia mechanicznego.

Jeśli w drugim  lub trzecim roku po cięciu mechanicznym w starszym nasadzeniu wciąż występuje silny wzrost górnych partii drzew można zastosować cięcie mechaniczne wierzchołków natomiast wykonać korektę ręczną dolnych części drzewa –  to dotyczy wyjątkowych sytuacji.

Kilka lat temu mówiono aby cięcie mechaniczne wykonywać na wiosnę od tego czasu wiele się zmieniło… Obecnie wiemy już, iż cięcie mechaniczne może być stosowane w różnych terminach. 

Terminy wykonania cięcia mechanicznego:

  • PO ZBIORZE
  • PODCZAS SPOCZYNKU ZIMOWEGO
  • ZIELONY PĄK
  • PO KWITNIENIU
  • PRZED ZBIOREM
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje cięcie mechaniczne w sadzie? Czy warto ciąć mechanicznie?

Zabito dwóch obywateli Ukrainy w szkółce drzewek…